Çin’de Sürücüsüz ve Raysız Tramvay Seferlere Başlıyor

cinde surucusuz ve raysiz tramvay seferlere basliyor
cinde surucusuz ve raysiz tramvay seferlere basliyor

Çin’de Sürücüsüz ve Raysız Tramvay Seferlere Başlıyor; Çin Uluslararası Radyosunun mail yoluyla paylaştığı habere göre, Sichuan Eyaleti’ndeki Yibin kenti yollarında bir araç artık kendi izini takip ederek lastik tekerlekler üzerinde gidiyor.

Çin medyası, 7 Aralık Cumartesi günü, elektrikle çalışan aracın saatte 70 kilometreye kadar hız yapabildiğini ve aküsünün kolaylıkla doldurulduğunu bildirdi. İki yıldır denemeye tabi tutulmuş bulunan araç, sürücülü veya sürücüsüz, otonom bir sistem ile çalıştırılıyor. 300 yolcu alabilen üç vagon, optik ve diğer sensörlerle olduğu gibi navigasyon sistemi aracılığıyla da yönlendiriliyor. Sürücü tarafından kullanıldığında araç çok uzun bir otobüse benziyor.

Öte yandan, ray döşeme işlemi gerekmediği için yatırım maliyeti, uzmanların hesaplamalarına bakılırsa, belirgin ölçüde düşük oluyor. Yeni otonom kent aracının güzergahı 17,7 kilometre uzunluğunda. Üstelik güzergah, raylı bir sistem olan tramvayın aksine, kolayca değişikliğe uğratılabiliyor.

Benzer araçlar için yollar, şimdiden Merkez Çin Eyaleti Hunan’ın kentlerinden Zhuzhou’da ve Doğu Çin Eyaleti Jiangxi’nin Yongxiu kentinde mevcut. Hunan’da faaliyet gösteren CRRC Zhuzhou Locomotive Company de yazdan beri yeni araç ile -2022’de dünya futbol şampiyonasının düzenleneceği- Katar’ın sıcağında testlerini yürütüyor. Yeni araç, aslında bir metro, tren ve otobüs karışımı olarak tanımlanabilmekle birlikte, en çok bir tramvayı andırıyor.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar