KARDEMİR Filtre Açıklaması Yaptı

kardemir filtre aciklamasi
kardemir filtre aciklamasi

KARDEMİR Filtre Açıklaması Yaptı; KARDEMİR, son günlerde kamuoyunda sıkça konuşulan ‘termik santrali’ ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

KARDEMİR ” Atık gazların elektrik enerjisine çevrildiği bir tesis olup, kömür kullanımı söz konusu olmayan bir santraldir” açıklaması ile kafalarda ki soru işaretlerine kaldırdı.

KARDEMİR’den Yapıln Açıklama Şöyle;

Basın ve Kamuoyuna,

“Termik Santral Bacalarına Filtre Takılması ile ilgili yasal düzenleme konusunda bir süredir basında yer alan haberlerde şirketimizin adı da geçmektedir.

KARDEMİR enerji santrali ilk kez 1939 yılında işletmeye alınmış olup, proses gazlarını yakarak üretim yapan toplam 77,5 MW kapasiteli bir enerji santralidir. Santralın gaz+kömür yakan kısmının kapasitesi 27,5MW’dır. Bu santralimizde bulunan 3 kazan çıkışına 2008-2010 yılları arasında yaklaşık 9,7 Milyon $ yatırım harcaması ile Elektro Statik Filtreler yapılmıştır. Bu filtrelerden birincisinin açılışı da dönemin Çevre ve Orman Bakanı olan Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Adalet Bakanı Sn. Mehmet Ali Şahin’in katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu yatırımlarla yasal emisyon sınırlarının altına çekilen kazan bacalarının tamamı, halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının online sistemine veri göndermekte olup, emisyon izlenmesi anlık olarak Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.

2013 yılında hizmete alınan 50 MW’lık enerji santralimiz ise atık gazların elektrik enerjisine çevrildiği bir tesis olup, kömür kullanımı sözkonusu olmayan bir santraldir.

Şirketimizin, bahse konu haberlerde geçen termik santralle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Basın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar