Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu 2020’de Hizmete Girecek

sabiha gokcen havalimani metrosu de hizmete girecek
sabiha gokcen havalimani metrosu de hizmete girecek

Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu 2020’de Hizmete Girecek; İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Terminal İşletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, devam eden ikinci pist inşaatının temelinin 2020 yılının ilk çeyreğinde atılacağını, 2021 yılının ikinci yarısında hizmete gireceğini ve Metro inşaatının 2020 yılının sonunda hizmete açılacağını belirtti


İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Metro inşaatının 2020 yılının sonunda hizmete açılacağını belirten Ersel Göral, “Metro inşaatı hızlandı. Aslında hedeflenen bu sene itibariyle tamamlanmasıydı. Ancak yaklaşık bir yıllık bir gecikme öngörülüyor. Ümit ediyorum metro hattı 2020 yılının sonunda hizmete girecek.  Böylece Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen veya Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan seyahat edecek yolcularımız Kadıköy’e yaklaşık 40 dakika, Taksim’e ise yaklaşık 50 dakikada ulaşabiliyor olacaklar.

Yeni yapılan pistin kategorisi 3 olacak. Yani her hava koşulunda iniş ve kalkış sağlanabilecek. Pist inşaatımızın önemli kilometre taşlarından bir tanesi olan alt tünel inşaatları bitti. Şimdi dolgu işlemleri başlıyor. Dolgunun tamamlanmasından sonra üst yapı işleri, seyrüsefer cihazları, aydınlatma ekipmanları da tamamlandığında bir aksilik olmaz ise 2020 yılının sonunda ikinci pist hizmete girmiş olacak. Şu anda kullandığımız mevcut pistimiz ikinci pist açıldığı zaman bakıma girecek. Ama bundan 3 yıl kadar önce planlandığı gibi 6 ay bakıma girmeyecek. En fazla 1,5-2 ay kapanması öngörülüyor. Çünkü hali hazırda havalimanı otoritesi HEAŞ’ın gece boyunca devam eden bakımları var. Çok kaliteli, çok endüstriyel ve çok uygun malzeme ile pist üzerinde ki bakımı gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla ikinci pist bittiğinde, mevcut pistin bakımı için 1,5-2 ay kapatma bizim için yeterli olacaktır” dedi.

 Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar