Ankara YHT Kazası Davası İkinci Duruşmasında Hakimden Skandal Sözler

ankara yht kazasi davasi ikinci durusmasinda mahkeme baskanindan ilginc atasozu
ankara yht kazasi davasi ikinci durusmasinda mahkeme baskanindan ilginc atasozu

Ankara’da 2018 yılının Aralık ayında meydana gelen ve üçü makinist dokuz kişinin öldüğü yüksek hızlı tren kazasına ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Ankara Adliyesi’nde başladı. Mahkeme başkanı, yaralı kurtulduğu kaza sonrası trene binmeye korktuğunu söyleyen mağdura “Korkunun ecele faydası yok diye bir atasözü vardı” dedi.


Gazete Duvar’dan Serkan Talan’ın haberine göre, Ankara’da 13 Aralık 2018 tarihinde dokuz kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı hızlı tren kazasına ilişkin 10 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması Ankara 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Ankara ile Konya arasında sefer yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile rayları kontrol için bulunan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazaya ilişkin davanın ilk duruşmasında 10 sanık dinlenmişti. İkinci duruşmaya ise kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarının ve yaralıların ifadeleriyle devam edilecek.

İKİ TUTUKLU SANIK TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Kazaya ilişkin açılan davanın ilk duruşması 13 Ocak tarihinde görülmüştü. İlk duruşmada bir yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan hareket memuru Sinan Yavuz ve trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey’in tahliyesine, tren teşkil memuru Osman Yıldırım’ın ise tutukluluğunun devamına karar vermişti.

HKP AVUKATI BİNALİ YILDIRIM’DAN DA ŞİKAYETÇİ OLDU

Kazadan yaralı kurtulan Hakan Çavdar ilk ifade veren müşteki oldu. Tüm sorumlulardan şikayetçi olduğunu söyleyen Çavdar, “Olay esnasında Konya’ya çalışmaya gidiyordum. İki ay iş göremez şekilde evde kaldım” dedi.

Halkın Kurtuluş Partisi avukatı Doğan Erkan TCDD çalışan bir üye vasıtasıyla davaya katılmak istediklerini belirtti. “Türkiye’de pamuk ipliğine bağlı yaşıyoruz” diyen Erkan, “Bu kentte milletvekili adayı oldum. Bu şehir rantla yönetiliyor. Biz rant yerine bilim yönetsin. Cahit Turan, 2016 yılına kadar Ulaştırma Bakanlığı yağan Binali Yıldırım, Lütfi Elvan ve sinyalizasyon ihalesini alanlardan şikayetçiyiz” ifadelerini kullandı.

“Kırılmadık yerim kalmadı” diyen kazadan yaralı kurtulanlardan Adem Şahin Çetin, “Psikolojim bozuldu. Sanıklardan ve sanık olmayanlardan da şikayetçiyim” dedi. Bir diğer yaralı Ahmet Elmas ise, “Dizimden yara aldım. Hastanede tedavi gördüm. İnşaat işleri yapıyorum 40 gün işe gidemedim. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi. Yaralı kurtulan bir diğer isim Aydın Can Akdur ise, “Anlatacak çok bir şey yok. Adaletin yerini bulması için tüm sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

HAKİMDEN KAZAYI ANLATAN MAĞDURA: KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

Sağlık çalışanı olan ve yaralanan Burcu Borulday ifadesinde, “Böyle bir sistem tam kurulmadan açıldığı için en yetkili kişiden şikayetçiyim. Ben bir yıla yakın psikolojik tedavi aldım ve hala yalnız uyuyamıyorum. Siz geçen duruşmadan sonra yüksek hızlı trene bindirir misiniz bilmiyorum ama ben bindirmem” dedi.

Mahkeme başkanı ise, “O kadar karamsar olmaya gerek yok. Bizim hakim arkadaşımız Konya’ya gidip geliyor” yanıtını verdi. Yaralı Borulday bu ifadelerin ardından “Her gördüğüm insana yüksek hızlı trene binmeyin demeye devam ediyorum” dedi.

İşi gereği hâlâ trene bindiğini söyleyen kazadan yaralı kurtulanlardan Ayşe Nevin Sert, “İlk duruşmadan sonra iyice karamsar oldum. Burada konuşulanlar beni trene dair daha da korkuttu. Herkesten şikayetçiyim” dedi.

Mahkeme başkanı bu sözler üzerine ise “Korkunun ecele faydası yok diye bir atasözü vardı” dedi.

Kazada kaburgası kırılan ve bir hafta yoğun bakımda kalan Fevzi Karayel, “Sosyal medyada insanlarla dalga geçen İsa Apaydın başta olmak üzere herkesten şikayetçiyim. Çok başarılı bir yılı geride bıraktık diyen eski TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’dan özellikle şikayetçiyim” diye konuştu.

Kazadan yaralı kurtulan ve psikolojik tedavi aldığını söyleyen Gizem Nida Çınar, “Hala ilaç kullanıyorum. Şikayetçiyim” diye konuştu. Bu sözlerin ardından mahkeme başkanı, “Bence o ilaçları kullanma” dedi. Bu sözler üzerine kazadan yaralı kurtulan Çınar, “O ilaçlar olmadan iyi olamıyorum” yanıtını verdi.

Kazada yaşamını yitiren Kübra Yılmaz’ın annesi Esma Yılmaz, “Kızımı benden alanlardan şikayetçiyim” dedi. Kübra Yılmaz’ın nişanlısı Turhan Sapancı ise “Çok büyük bir acı yaşadık. Mutlu bir yuva kuracakken, evlat sevmeyi hayal ederken bir anda hayatım paramparça oldu. Sorumlu olanlardan şikayetçiyim” diye konuştu.

KİMLER YARGILANIYOR?

Yüksek hızlı tren kazası davasında tutukluluğu devam eden Osman Yıldırım, ilk davada tahliye edilen Emin Ercan Erbey ve Sinan Yavuz’un dışında diğer tutuksuz yedi sanık ise şu şekilde:

“YHT Ankara Müdürü Duran Yaman, YHT Trafik Servis Müdürü Ünal Sayıner, TCDD Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erol Tuna Aşkın, TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Mükerrem Aydoğdu, YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, Şube Müdürü Recep Kutlay, Trafik Servis Müdür Yardımcısı Vekili Ergün Tuna.”Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar