Erdoğan’dan Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metrosu İçin İlk Ray Kaynağı

erdogan gayrettepe istanbul havalimani metro projesi ilk ray kaynagi torenine katildi
erdogan gayrettepe istanbul havalimani metro projesi ilk ray kaynagi torenine katildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıyacak olan, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Projesinin ilk ray kaynağı törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin “ilk hızlı metrosu” olacak, Gayrettepe’den İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıyacak metro hattının ilk kaynak törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Gayrettepe’den İstanbul Havalimanı’na 35 dakikada gidileceğini söyledi.


Erdoğan, “90 milyon yolcu kapasitesiyle açılan İstanbul Havalimanımız dev projelerden biridir. Toplu taşımayı kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla kolları sıvadık. Metronun toplam uzunluğu 37.5 kilometreyi bulan ve 9 istasyondan oluşuyor.

“10 kazı makinesi birden çalışıyor. Kazı çalışmalarının yüzde 94’ü tünellerin de önemli bir kısmı tamamlandı. Şimdi rayların döşemesine başlıyoruz. Amacımız günde 470 metre ray ve 24 saat çalışmayı gerçekleştirmektir. Rayları ve malzemeleri ülkemiz firmaları üretiyor.

Sinyalizasyon ve metro vagonları da bu arada gerçekleştirilmiş olacak. Saatte 120 kilometre hızla metro araçları faaliyet gösterecek. Ülkemizin ilk hızlı metro hattı unvanını kazanacak. Ulaşım Gayrettepe’den 35 dakikada sağlanacak. Hasdal’a kadar olan bölüm yıl sonunda açılacak. İhsaniye istasyonu da ilk hizmete girecek kısımda yer alıyor. İstanbul’da ulaşım hizmetlerine çağ atlattık ifadelerini kullandı.

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro Projesi Hakkında

Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alan İstanbul’da, nüfus artışı, işgücü ve büyüyen ülke ekonomisine paralel olarak kent içi, şehirlerarası ve uluslararası modern ve kolay erişilebilir ulaşım ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. İstanbul’daki mevcut Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarının kapasiteleri, artan iç ve dış yolcu talebine karşı her geçen gün yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple 7 Haziran 2014 tarihinde temeli atılan “İstanbul Yeni Havalimanı”, İstanbul’un Avrupa yakasında Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alana birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde inşa edilmektedir. Havalimanının ilk etabı 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete girmiştir.

Bu ölçekte yolcu kapasitesi olan bir havalimanı ile çevresinde yapılacak diğer yaşam merkezleri düşünüldüğünde, bölgenin toplu taşıma ile desteklenmesi kaçınılmaz olmaktadır. 3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı, İstanbul’ un Avrupa yakasında yapılması planlanan en önemli metro hatlarından biridir. Bu hat ile, 3. Havalimanına hızlı ve konforlu erişim sağlanacak şekilde şehrin önemli toplu taşım aktarma merkezleri ve kent içi raylı sistem hatlarıyla entegrasyonu temin edilecektir. Toplam uzunluğu yaklaşık 70 kilometre olacak hattın, Gayrettepe- 3.Havalimanı yönünde uzunluğu yaklaşık 37,5 kilometre, 3.Havalimanı-Halkalı yönünde ise 32 kilometre olarak tasarlanmıştır. Bu hatlardan Gayrettepe İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı’nın sözleşmesi 07.12.2016, İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı’nın sözleşmesi ise 07.03.2018 tarihinde imzalanmış olup, sahada imalatlara başlanılmıştır.

İstanbul Yeni Havalimanı

Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı İstanbul Avrupa Yakasının kuzey kesiminde, doğu – batı aksında konumlandırılmış ve Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp ve Arnavutköy İlçeleri’nden geçmekte olup, sırasıyla

  1. Gayrettepe,
  2. Kağıthane,
  3. Hasdal,
  4. Kemerburgaz,
  5. Göktürk,
  6. İhsaniye,
  7. Havalimanı-1,
  8. Havalimanı-2
  9. Havalimanı-3

İstasyonlarından oluşmaktadır. Bu istasyonlar her biri yaklaşık 37 km uzunluğunda olan 5.70 m iç çaplı iki adet ana hat tüneli ve toplam uzunluğu yaklaşık 1.1 km olan makas tünelleri ile birbirine bağlanmakta olup, hattın tamamı yer altında inşa edilmektedir. Sefer sıklığının 3 dakika olarak planlandığı hatta, maksimum işletme hızı 120 km/saat olup, istasyonlar ve güzergâh araçların 4’lü veya 8’li diziler halinde işletilmesine imkan tanıyacak şekilde tasarlanmıştır.

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro Hattı Teknik Özellikleri

Yaklaşık 37,5 Km uzunluğunda olan Gayrettepe İstanbul Yeni Havalimanı metro hattı, 1’i delme tünel 8’i Aç-Kapa olmak üzere toplamda 9 İstasyon, 9 Makas Tüneli, 10 Servis İstasyonu ve 4 Acil Kaçış şaftından oluşmaktadır. Hat Gayrettepe İstasyonundan başlayarak sırasıyla Kağıthane, Kemerburgaz, Hasdal, Göktürk, İhsaniye İstasyonlarından geçerek İstanbul Havalimanına ulaşmakta olup, burada sırasıyla Havalimanı–2 (Terminal-2 Önü), Havalimanı-1 (Ana Terminal Önü) ve Havalimanı-3 (THY Destek Hizmetleri Yerleşkesi) İstasyonları ile yolcu ve personel aktarımının modern, konforlu ve hızlı koşullarda yapılmasını temin edecek şekilde tasarlanmıştır.

Hattın Gayrettepe – Kağıthane arası hat kesimi Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM), Kağıthane – Hat Sonu arası kesimi ise 10 adet Tünel Açma Makinesi (TBM/EPB) ile inşa edilecektir. 10 adet TBM/EPB’nin 4’ü İhsaniye, 4’ü Kemerburgaz ve 2’si Hasdal İstasyon şaftlarından kazıya başlamıştır.

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro guzergahi
Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro guzergahi

İstanbul Metro Haritasısohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar