İBB’den Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü İle İlgili Açıklama

İBB'den Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü İle İlgili Açıklama
İBB'den Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü İle İlgili Açıklama
Abone Ol  


9 meslek odasının, 2018 yılında İBB-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nün iptali istemi ile açtığı davanın reddedilmesinin ardından İBB’den açıklama geldi. Belediye Sözcüsü Murat Ongun, davada verilen ret kararının İBB’nin çekilme kararından önce olduğunu belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, TMMOB’a bağlı 9 oda tarafından açılan, Kanal İstanbul protokolünün iptaline ilişkin davada verilen ret kararının İBB’nin çekilme kararından önce olduğunu belirtti.

Ongun, “İBB’nin çekilme kararı, davacı odalar tarafından yapılacak itirazla üst mahkeme olan bölge idare mahkemesince değerlendirilecektir.” dedi.

NE OLMUŞTU?

9 meslek odasının, 2018 yılında İBB-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nün iptali istemi ile açtığı dava reddedilmişti.

Mahkeme, protokolü hukuka uygun bulmuş, meslek odaları karara itiraz edeceklerini açıklamıştı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik’in Konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle;

“TMMOB olarak 2018 yılında Kanal İstanbul işbirliği protokolünün iptaline ilişkin açtığımız dava, mahkeme tarafından “dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmemektedir” denilerek reddedildi. Ancak protokolün iptaline ilişkin hukuki süreç henüz bitmiş değil.

TMMOB ve bağlı odaları olarak istinaf için hazırlıklarımızı tamamladık. Mahkemede İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski yönetiminin “davanın reddi gerektiği” şeklindeki savunması esas alındı. İstinaf sürecinde kararın değişeceğini umuyoruz.”

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar