Milli Yük Vagonu Üretiminde Merkez Sivas

milli yuk vagonu uretiminde merkez sivas
milli yuk vagonu uretiminde merkez sivas

Sivas´ta üretilen Yeni Nesil Milli Yük Vagonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın gündeminde yer aldı. Başkan Erdoğan TÜDEMSAŞ´ta üretilen Yeni Nesil Milli Yük Vagonlarının üretimine devam edileceğini söyledi.


TÜDEMSAŞ son yıllarda yaptığı atılım ile yerli üretimde ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Yerli ve Milli üretime ağırlık veren TÜDEMSAŞ´ta üretilen vagonlar Avrupa´ya ihraç ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılında devletin yaptığı yatırımları değerlendirmesinde TÜDEMSAŞ´ta üretilen Milli Vagonlara da yer verdi. Üretimin devam edeceğini ifade eden Başkan Erdoğan, “Bugüne kadar 150 adet yeni nesil milli yük vagonunu hizmete verdik. Bu yılın ilk yarısından başlayarak 100 adet daha yerli milli yük vagonu üretiyoruz” dedi.

YHT´DE SONA GELİNDİ

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Erdoğan, “Ankara, İstanbul, Konya, Eskişehir yüksek hızlı tren hatları hâlihazırda hizmet veriyor. Ankara-Eskişehir-İstanbul ile Ankara-Konya-İstanbul güzergahlarında bugüne kadar toplamda 53 milyonu aşkın vatandaşımız seyahat etti. Tüm demir yollarımızda 2019 yılında 245 milyona yakın yolcu taşıdık. Yüksek hızlı tren işletmesinde dünyada 8´inci, Avrupa´da 6´ncı ülke konumundayız. Halen Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında toplam 1889 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı tren hattı yapımında sona yaklaşıyoruz. Ankara-Sivas hattının Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni kısmında mart ayı sonunda test sürüşlerine başlıyoruz. Erdoğan, yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra, yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği hızlı tren hatlarını da inşa ettiklerine işaret ederek “Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Niğde-Mersin, Adana-Osmaniye-Gaziantep-Çerkezköy-Kapıkule ve Sivas-Zara olmak üzere 1626 kilometre hızlı demir yolu hattının inşası sürüyor.” dedi.

Başkan Erdoğan, Sakarya´da hızlı tren ve metro araçları, Çankırı´da hızlı tren makasları, Sivas, Sakarya, Afyon, Konya ve Ankara´da hızlı tren traversleri ile Erzincan´da yerli ray bağlantı malzemeleri üreten tesisler kurduklarını söyleyerek, “2017´de açtığımız Bakü-Tiflis-Kars demir yolunda, bugüne kadar 326 bin ton yük taşındı. Geçtiğimiz kasım ayında Çin´den gelen ilk tren, Marmaray bağlantısını kullanarak 18 günde Çekya´nın başkenti Prag´a ulaştı. Bu hatta yük taşımacılığının yanına yolcu taşımacılığını da ekleyerek bağları daha da kuvvetlendiriyoruz” dedi. (Hakikat/Yüksel Menekşe)sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar