Rize-Artvin Havalimanı Ne Zaman Hizmete Girecek?

rize artvin havalimaninin yarisi tamamlandi
rize artvin havalimaninin yarisi tamamlandi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 2,5 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan, Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilen 2’nci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı’nın yüzde 52’si tamamlandı.


Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize- Artvin Havalimanının inşasında deniz dolgusu için 266 hektarlık alanda 88,5 milyon ton taş kullanılacak. 150 kamyonla gece gündüz malzeme taşınan alanda, deniz dolgusuna devam ediliyor. Çalışmalarda kamyonların yanı sıra 2 hafriyat gemisi de kullanılıyor. Günlük 120 bin tona yakın dolgunun yapıldığı havalimanı inşaatında, pist dolgu işlemi sürdürülüyor. Proje sahasına 3 kilometre uzaklıktaki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıkta olan Tektaş taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor.

Hafriyat gemilerine kamyonlarla doldurulan taşlar, açıkta 28 metre derinlikte denize boşaltılıyor. Mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplam 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak. Yüzde 52’si tamamlanan projede, tarama ve dolgu imalatı süren pist, apron ve taksi yolu sahalarında 2020 yılının Mart ayında temel, alt temel ve kaplama imalatlarına başlanması planlanıyor. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

Rize-Artvin Havalimanı dünyada ender sayıda bulunan, Türkiye’nin de ikinci denize dolgu havalimanı. 2 milyon 600 bin metre kare toplam dolgu alanı var. Havalimanında 85 milyon 500 bin ton dolgu yapılacak. Bu işi yapmak için 300 civarında iş makinesi 24 saat çalışıyor.

Rize-Artvin Havalimanının turizme katkısı da büyük olacak.  Havalimanıyla birlikte Karadeniz yaylaları çok daha kolay ulaşılabilir bir alan haline dönüşmüş olacak. Ticaret, taşımacılık, lojistik anlamında bölgeye çok hizmetleri olacak. Havalimanına entegre olarak düşünülen Ovit Tüneli tamamlandı. İyidere lojistik limanı bu yıl başlıyor. Artık Doğu ve Güney Doğu’nun ürünleri eskiye nazaran çok daha kısa zamanda İyidere’deki lojistik limanına ve buradaki havalimanına ulaşacak. Buradan da Kafkas ve Asya ülkelerine çok daha yoğun bir taşımacılık, turizm ve ticaret gerçekleşi planlanıyor.

 


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar