MTB Başkanı Özdemir: ‘Konteyner Limanı Projesi Mersin’e Aittir’

mtb baskani ozdemir konteyner limani projesi mersine aittir
mtb baskani ozdemir konteyner limani projesi mersine aittir

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, daha önce ‘Mersin Konteyner Limanı’ olarak adlandırılan projenin, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda ‘Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak’ şeklinde yer aldığını belirtti.


2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Mersin’i doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren çeşitli projeler yer alıyor. Bunlar:

Tedbir 335.3. Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep demiryolu hattı tamamlanarak imalat sanayi sektörlerinin Adana, Mersin ve İskenderun limanlarına erişimi kolaylaştırılacaktır.

Aksiyon: Adana-Mersin 3. ve 4. Hat Yapımı ile 1. ve 2. Hat Rehabilitasyonu, Çukurova Havalimanı Bağlantısı projesinde yapım çalışmalarına başlanacaktır.

Tedbir 336.2. Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir.

Aksiyon: Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacaktır.

Tedbir 338.2. Çukurova Havalimanı tamamlanacak, ana demiryolu şebekesiyle bağlantısı sağlanacaktır.

Aksiyon: Çukurova Havalimanının devam eden altyapı işlerinde yüzde 65 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşılacaktır. Üst yapı tesislerinin ise KÖİ kapsamında ihalesine çıkılacaktır.

Tedbir 339.3. Çukurova Bölgesel Havalimanı Bağlantı Yolu tamamlanacaktır.

Aksiyon: Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolu tamamlanacaktır.

Tedbir 339.5. Doğu Akdeniz bölgesinin Batı Akdeniz bölgesine bağlantısını sağlayan Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolu (Akdeniz Sahil Yolu) tamamlanacaktır.

Aksiyon: Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolunun (Akdeniz Sahil Yolu) 21 km’lik kesiminde çalışmalar tamamlanacaktır.

Tedbir 339.8. Adana ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ile Ceyhan Endüstri İhtisas Bölgesinin, Yenice Lojistik Merkezi ile Mersin Limanı’na bağlantısına hizmet edecek olan Adana Güney Çevre Yolu tamamlanacaktır.

Aksiyon: Adana Güney Çevre Yolunun 6 km’lik kesiminde yapım çalışmaları tamamlanacaktır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Projenin Mersin’e Ait Olduğunu Daha Önce Vurgulamıştı

Özdemir, Kentimiz açısından büyük önem taşıyan bu projeler arasında Konteyner Limanı yatırımına ivedilikle odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, ilgili proje için “Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacaktır.” açıklaması geçmektedir.

Oysa bu yatırım, Onuncu Kalkınma Planı’nda “Mersin Konteyner Limanı” olarak adlandırılmıştı. Kent olarak, yer tespitinin Mersin olarak yeniden belirlenmesi için şimdiden harekete geçmez isek, Doğu Akdeniz’de yer alan Adana ve Hatay gibi iller bu projeye sahip çıkmak isteyecektir.

Üstelik, 11. Kalkınma Planı görüşmelerinde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Lütfi Elvan konu üzerine eğildiğinde, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay projenin Mersin’e ait olduğunu zaten vurgulamıştı dedi

Konteyner Limanı Projesi’ni Kaybetmeyi Mersin Olarak Göze Alamayız

Liman, Mersin ekonomisinin kalbi konumundadır. Bu nedenle liman, kentimiz açısından geleceğe dönük her projeksiyonun vazgeçilmez bir unsurudur. Konteyner Limanı Projesi ile kentimiz lojistik bir merkez olma konusunda önemli mesafe kat edecektir.

Ayrıca, liman kapasitesinin genişletilmesi artık Mersin için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda, uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan bu projeyi kaybetmeyi Mersin olarak göze alamayız.

Tüm Mersin Tek Vücut Olmalıyız

Özdemir, bu gerçekten hareketle sadece Konteyner Limanı Projesi için değil, Mersinimiz için tüm yatırımlarda etkin bir lobi gücü oluşturmalıyız. Kentimiz açısından Yıllık Program’da yer alan hedeflere ulaşılması, ayrıca bu Program’da yer almayan ancak Mersin’in ihtiyaç duyduğu yeni projeler kurgulanması, kent olarak tek vücut halinde hareket etmemize bağlıdır.

Başta devletimizin sahiplenmesi olmak üzere, kentimizin tüm dinamiklerinin koordinasyon içerisinde çalışmasıyla bunu gerçekleştirecek güce sahibiz. Ancak bu vizyon ile Mersin’imizin ekonomiden refah seviyesine, sosyal yaşantı kalitesinden istihdam ve gelir yaratma kapasitesine kadar her alanda daha da gelişmesini sağlayabiliriz. ifadelerini kullandı.Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar