Toplu Taşıma İle Güvenli ve Sürdürülebilir Şehirler

toplu tasima ile guvenli ve surdurulebilir sehirler
toplu tasima ile guvenli ve surdurulebilir sehirler

Karayolu trafik yaralanmaları, küresel çapta 10. önde gelen ölüm nedenidir ve bu kayıpların% 90’ı gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere her yıl yaklaşık 1.3 milyon ölümden sorumludur. Her yıl dünya yollarında yaklaşık 50 milyon insan yaralanıyor.


Bu nedenle UITP ve ICLEI (Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler) yol güvenliği ve toplu taşımacılığın sürdürülebilir ve sürdürülebilir şehirler için çabalayarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine nasıl katkıda bulunabileceği hakkında bir rapor hazırlamak için bir araya geldi.

Yol Güvenliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Karayolu trafik yaralanmalarının kalkınma çabalarına verdiği engeli kabul ederek 2030 Gündemine belirli bir Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SDG) eklendi. Hedef , 2020 yılına kadar karayolu trafik ölümlerinde% 50 azalma çağrısında bulunuyor . SKH’ler ayrıca kentsel alanlarda yol güvenliği sorununa yönelik çözümleri de tanımlamaktadır (SDG 11). SDG 11.2 , herkes için güvenli ve sürdürülebilir bir kentsel ulaşım sistemine erişimin önemini kabul ederek , “özellikle toplu taşımayı genişleterek yol güvenliğinin iyileştirilmesi” ne özel atıfta bulunmaktadır.

‘Güvenli Sistem’ yaklaşımı ve ‘Vision Zero’ stratejileri, yol güvenliği için politika yapıcılar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu tutumlar, yol güvenliği sorumluluğunu bireysel yol kullanıcılarından taşıma sisteminin çeşitli işlevlerinden sorumlu olanlara kaydırır. Odak, karayolu ulaşım sistemini kullanan yollar, araçlar ve paydaşlar üzerinedir. Toplu taşıma yetkilileri ve operatörleri ulaşım sisteminin hayati işlevleri olduğundan, gelecek Eylem On Yılında önemli bir rol oynayabilirler.

Toplu Taşıma Yol Güvenliğine Nasıl Katkıda Bulunur

BM Eylem On Yılı (2010-2020) ve BM Kentsel Gündemi, Güvenli Sistem ilkelerini benimser ve karayolu güvenliği sorununun çözülmesine yardımcı olmak için toplu taşıma araçlarının tanıtımını ve kullanımını teşvik eder . Toplu taşımacılığın yüksek olduğu şehirlerin trafik ölüm oranlarını yarı yarıya düşürdüğü kanıtlanmış olsa da, toplu taşımacılığın rolü şu anda çoğu karayolu güvenliği planlamasında göz ardı edilmektedir . Bu büyük düşüş, daha yüksek toplu taşıma kullanımının ve kompakt gelişmenin özel ulaşım kullanımına olan güveni azaltmasıyla ilişkilidir.

Yeni Eylem On Yılının bir parçası olarak alınan faaliyetlerin diğer sürdürülebilirlik üzerinde de etkisi olacaktır, örneğin yayalar ve bisikletliler için daha güvenli ortamlar ile toplu taşıma araçları sayesinde şehirlerde daha az araç kullanımı CO2 emisyonlarını azaltacak, hava kalitesini artıracak, tıkanıklığı azaltacaktır. – ve daha aktif ve sağlıklı bir nüfusun gelişmesine yardımcı olur . İyi uygulamaların bir örneği olarak, Delhi Metrosu (Hindistan) günde 2,8 milyon yolcu taşıyarak yolda 400.000 araç değiştirerek yılda 300.000 ton petrol ithalatı ve her gün 70 ton kirleticiyi önlüyor. Taşıtlar yolculuklarından 32 dakika tasarruf ederler ve yılda yaklaşık 135 yol ölümünden kaçınılır.

Güvenli ve Sürdürülebilir Şehirlere Doğru Adımlar

Yol ölümlerini ve ciddi yaralanmaları yarıya indirmek için 2030’da yeni bir BM yol güvenliği hedefi oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Altyapı ve hizmetlere yapılan toplu taşıma yatırımları , karayolu güvenliğinin hak ettiği fonu açıkça çekmesini sağlamak için yeni bir fırsat sunmaktadır .

Columbia’da Sürdürülebilir Toplu Taşıma

UITP , Kolombiya Ulusal Hükümeti ile Kolombiya’daki toplu taşımayı kapsamlı ve sürdürülebilir bir sistem haline getirmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir Mutabakat Zaptı (MoU) üzerinde çalışmaktadır. Mutabakat Zaptı (20 Şubat 2020) Stockholm’de imzalandı. UITP ile işbirliği, güvenli ve sürdürülebilir taşımayı teşvik eden projeler için bilgi alışverişi ve destek içerecektir .


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar