TÜVASAŞ Alüminyum Gövdeli Milli Elektrikli Tren Setlerini Üretmeye Başladı

tuvasas aluminyum govdeli milli elektrikli tren setlerini uretmeye basladi
tuvasas aluminyum govdeli milli elektrikli tren setlerini uretmeye basladi

TÜVASAŞ’ı ziyaret eden Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, alüminyum gövdeli milli elektrikli tren setleri üretilmeye başlanıldığı belirterek, 225 kilometre hıza ulaşacak elektrikli tren setleri projesinin de bitmek üzere olduğunu ve üretimine başlanacağını müjdeledi.


2013 yılında alınan karar ile Milli Elektrikli Tren Setlerini üretmek için görevlendirilen Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ), yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmek için hazır duruma geldi. Bu kapsamda Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nurullah Albayrak da TÜVASAŞ’ı ziyaret etti. Ziyarette Kahveci, TÜVASAŞ’ta tren setlerinin alüminyum gövdelerinin üretileceği tesisin inşaatının tamamlandığını belirtti. Kahveci ayrıca, TÜVASAŞ’ın görevlendirildiği projenin yanı sıra 225 kilometre hızında çalıştırılacak olan elektrikli tren setlerinin proje çalışmalarının da bitmek üzere olduğunu açıkladı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Tren Setlerinin Alüminyum gövdelerinin üretileceği tesisin inşaatının tamamlandığını, tesiste kullanılacak modem robotik tezgâhların tamamının yerli ve milli olarak temin edildiğini ve ayrıca üretime başlandığını böylece ülkemizde daha önceden hiç kullanılmamış olan Alüminyum gövdeli araç üretim teknolojisinin ve bunun gerektirdiği altyapının bu proje sayesinde TÜVASAŞ’ta tesis edildiğini ve bu gövdelerin kumlanacağı ve boyanacağı tesislerinin de bitirildiğini müşahede etmiş bulunmaktayız. Kurulan bu tesislerde yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretileceği ve milli trenimizin gövde üretimlerinin yapılmaya başlandığını da görmek ayrıca bizleri mutlu etti. 160 kilometre hıza sahip alüminyum gövdeli elektrikli tren setlerinin üretilmeye başlandığını ve üretim faaliyetlerinin hızlı bir şekilde sürdürülmekte olduğuna hep beraber şahit olduk” diye konuştu.

Kahveci, “Bizleri mutlu eden diğer bir gelişme ise TÜVASAŞ’ın bundan sonra üreteceği tüm araçlarda kullanacağı malzemelerin tamamen yerli ve milli imkanlarla temin etmeyi kendisine ilke edinmesidir. Edinilen tecrübeler ile 160 kilometre hızın ardından 225 kilometre hızında çalıştırılacak elektrikli tren setlerinin proje çalışmalarının başlaması bizleri gururlandırmıştır ve heyecanımızı bir kat daha artırmıştır. TÜVASAŞ’ın bu potansiyelinin daha da geliştirilmesi, yüksek teknolojili araçların tasarlanması ve üretime geçebilmesi için daha fazla siparişlerle desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Yapılan bu atılımlar ile yüksek hızlı trenler, metro araçları, hafif raylı sistem araçları da artık burada üretilebilecek durumdadır”.

Bir başarı hikayesinin yazıldığını ve bu hikayenin hüsranla sonuçlanmaması için gerekli mercilerin meseleye sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Kahveci, “Burada şunu özellikle ifade etmek istiyorum; burada bir başarı hikayesi yazılıyor. Bu hikaye, temenni ederim ki hüsranla sonuçlanmasın. Çünkü TÜVASAŞ artık kabuğunu kırdı, yolcu taşıyan ve yurt dışından ithal edilen tüm araçları özellikle Hızlı ve Yüksek Hızlı Demiryolu araçlarını yapabileceğini gördük. Bu durumun Yabancı firmaları ve onların temsilcilerini ne kadar rahatsız ettiğinin farkındayız. Onların bütün bu yapılanları engellemek için geçmişte olduğu gibi akla gelmeyecek her türlü fitne ve entrikayı çevireceğinin bilincindeyiz Sonuç olarak, bu başarı öyküsünün mimarları olan TÜVASAŞ yönetimini, işçilerini, mühendislerini kısaca bütün TÜVASAŞ çalışanlarını tebrik ediyor, başarılanının devamını diliyorum dedi.

Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nurullah Albayrak ise yaptığı açıklamada, “Milli tren ve diğer taraftan da yüksek hızlı tren setlerinin prototiplerinin üretileceği olması bizler için çok önemli ve gurur vericidir. TÜVASAŞ hem gerçekten Sakarya’nın göz bebeği aynı zamanda Türkiye’nin bir mihenk taşıdır. Bu noktada 3 bağlı ortaklığımız TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ çok önemlidir, bunlar 3 kardeştir” dedi.Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar