TÜDEMSAŞ’ın TÜRASAŞ’a Bağlanmasına Tepki

tudemsasin turasasa baglanmasina tepki
tudemsasin turasasa baglanmasina tepki

Sivas’ta bulunan, Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) Genel Müdürlüğünün kapatılarak, işletmenin Ankara’da TÜRASAŞ’a bağlanmasına tepki geldi.Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Sivas Şube Başkanı İbrahim Ballı, TÜDEMSAŞ’ın Ankara’da kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketine bağlanmasına tepki gösterdi. Ballı, alınan kararla Sivas’ın yok sayıldığını ileri sürüp, “TÜDEMSAŞ’ın üretim kapasitesinin artırılarak yeni istihdam oluşturmasını, yerli ve milli üretim merkezlerinden birisi haline gelmesini beklerken adım adım küçültülerek adım adım özelleştirme zemininin hazırlandığını görüyoruz. Sivaslının, STK ve Siyasilerin tepkilerine rağmen kararın çıkarak resmileşmesi Sivas’ı ve Sivaslıyı yok saymaktır. Bu yanlıştan mutlaka dönülmelidir” dedi.

“Özelleştirilmek mi isteniyor”

Ballı “TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜVASAŞ’ın tek bir çatı altında toplanması son derece yanlış bir karardır. Buralar üretim yapan gelişmeye açık yerlerdir. Eğer karar mekanizmalarını uzaklaştırırsanız, araya bürokratik engeller koyarsanız ne yazık ki sonuç üretimin azalmasına, kapasitenin azalması ve istihdamın azalmasına neden olacaktır ki bir süre sonrada özelleştirmeye yani satılmaya müsait ortam oluşturacaktır.” Şeklinde konuştu.

Resmi gazetede yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mart tarih ve 2186 sayılı kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklıkları olan Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ’nin (TÜDEMSAŞ) birleştirilmesiyle iktisadi devlet teşekkülü olarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kurulması kararlaştırıldı. Karar bugün ki resmi gazetede duyuruldu.

Sivas Cer Atelyesi 1939 yılında kurulmuştu

Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ), TCDD’nin kullanmakta olduğu buharlı lokomotif ve yük vagonlarının onarımını yapmak gayesi ile 1939 yılında “Sivas Cer Atelyesi” adı altında işletmeye açılmıştı.

Demiryolu ulaştırmasının gelişmesine ve yurt ekonomisinin ihtiyaçlarına paralel olarak bina, tezgah ve tesis bakımından geliştirilen Sivas Cer Atelyesi 1953 yılından itibaren yeni yük vagonu yapımına geçmişti.

1958 yılından itibaren de Sivas Demiryolu Fabrikaları adı ile faaliyetini sürdürmüştü.

1.9.1972 tarihinde 440 sayılı Kanunun amacına uygun olarak 200 Milyon TL. sermayeli TCDD Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Sivas Demiryolu Makinaları Sanayii Müessesesi” (SİDEMAS) Adı ile Müessese haline getirilmiş ve Müessese Statüsü 1 Nisan 1975 tarihinden itibaren uygulamaya başlanmıştır. Sermayesi Ekim 1976 tarihinde 600 Milyon TL. 1983 yılında da 7 Milyar TL. na çıkartılmıştı.

SİDEMAS Müessesesi 28.3.1986 Tarihinde Bakanlar Kurulunun 86/10527 Sayılı Kararı ile Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Anonim Şirketi (TÜDEMSAŞ) unvanı ile TCDD Genel Müdürlüğü’ nün bağlı ortaklığı olarak teşkilatlandırılmıştır. Kuruluş sermayesi 30 milyar TL. dir. Sermaye, Yüksek Planlama Kurulu’nun 7.8.1992 tarih 92/1–80 Sayılı Kararı ile 200 Milyar TL. ye, 20.9.1994 tarih 94/T–69 Sayılı Kararı ile 300 Milyar TL. ye, 18.9.1997 tarih 97/T–44 Sayılı kararı ile 1 Trilyon 200 Milyar TL. ye, 11.5.1999 tarih 99/T–22 kararı ile 6 Trilyon TL. ye, 2001/T–12 kararı ile 20 Trilyon TL. ye ve 04.04.2005 tarih 2005/T-5 kararı ile de 80 Milyon YTL.ye çıkartılmıştı.

ISO 9001 Kalite Belgesine sahip olan TÜDEMSAŞ, yük ve yolcu vagonu tamiri, her türlü yük vagonu ve yedek parça üretimi ile demiryolu ulaşımının gelişimine katkıda bulunmakta.

Armin
sohbet

1 Comment

  1. 3 bağlı ortaklığın acilen tcdd den ayrılması yararlı olacaktır

Yorumlar