Asgari Ücretli ve Emeklilere Acil Ek Zam Yapılmalı

asgari ucretli ve emeklilere acil ek zam yapilmali
asgari ucretli ve emeklilere acil ek zam yapilmali

Ulaştırma ve Demir Yolu Çalışanları Hak Sendikası (HAK-SEN) Genel Başkanı Abdullah Peker yazılı bir açıklama yaparak; “Birçok emeklimiz ve kamuda taşeron statüsünde çalışan fitre alacak durumdadır.” dedi.


Peker; “Diyanet İşler Başkanlığı 2020 yılı Ramazan ayı için fitreyi 27 TL olarak açıklamıştır. Ülkemizdeki çalışanlar arasındaki gelir dağılımının ne sosyal devlet anlayışına ne insan haklarına, sığmayan bir ölçüde olduğunu görmekteyiz. Birçok emeklimiz ve kamuda memur statüsünde çalışan 4/B 4/D´liler ve taşeron çalışanlarının tamamı fitre alacak duruma getirilmiştir, bu devletin bir utancı olarak değerlendirilmelidir.

4/B´li emekli ve taşeron çalışanlarının 2020 yılı aylık ortalama gelirinin 2 bin 520TL olarak hesaplandığı araştırmaya göre, Ramazan ayında Din İşleri Yüksek Kurulunun belirlediği günlük 27 TL baz alındığında dört kişilik bir ailenin Ramazan ayındaki gıda harcamasına 3240 liradan fazla para ayırması gerektiğini kaydeden Peker, bu nedenle, milyonlarca emekli ve taşeron personele fitre verilmesinde dini açıdan hiçbir sakınca bulunmadığı anlaşılmaktadır.? dedi.

Peker, yaptıkları piyasa araştırması için ise; “Sendikamız, Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu tarafından yaptırdığımız araştırma sonucunda, özel güvenlik taşeron çalışanlar ve emeklilerimizin % 70´ine fitre verilebileceği tespit edildi. Haksen tarafından yapılan araştırmada, Diyanet İşleri Başkanlığınca 2019 yılında belirlenen fitre miktarı ile emekli ücretleri Türkiye´nin sosyo-ekonomik durumu ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Din İşleri Yüksek Kurulu´nun 2020 yılı Ramazan en düşük sadaka-i fıtır miktarını 27 TL olarak tespit ettiği ifade edilerek, ayrıca alınan kararda, bu miktarın, asgari miktar olduğu, sadaka-i fıtır da verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığı belirtilmiştir.

Aylık gelirinin tamamı dahi gıda harcamasına yetmeyen Emeklilerimiz kira, ulaşım, haberleşme, elektrik, su gibi temel harcamalarını ise ancak borçlanarak karşılayabiliyor. Bu tablo karşısında maliye yetkilileri ve hükümet ne düşünüyor doğrusu çok merak etmekteyiz. Acilen ek ödemeler yapılması zaruri durama gelmiştir. Bu nedenle, emeklilerimizin ve taşeron personele fitre verilmesinde dini açıdan hiçbir sakınca yoktur. İşte memurumuzun hali ortada .

Peker; Bu ülkenin kaynaklarının herkese yeteceği kanısındayız. Ancak Problem adil paylaşım olmadığı noktasında gelişmektedir.

İdarecilerimize sesleniyoruz lütfen bu ücret politikasına son verin ve emeklilerimiz ve taşeron çalışanlarımızın ücretlerine ek zam yapınız dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar