2020-2021 Okula Başlama Yaşı Hesaplama

okul yasi hesaplama
okul yasi hesaplama

Eğitim sistemi son birkaç yılda ciddi değişikliklere uğradı. Gerek okula başlama yaşına gerekse sınavlara dair pek çok husus değiştirildi. Bunun üzerine her sene değişiklikler yakından takip edilir hale geldi. Mesela 2020 – 2021 okula başlama yaşı hesaplama bunlar arasında. Şöyle ki:

  • Başta anaokuluna gidecek olan çocuklar için yaş sorgulanır.
  • Yine ilkokul öğrencilerine ilişkin ayrı hesaplamalar boy gösterir.

Bunun üzerine anne – babalar hesaplamaları dikkate alarak başvurular geçer. Eğitim sisteminde ki değişiklik anında duyurulduğu için işiniz uzun sürmez.

İlkokul Başlama Yaşı Kaç Oldu?

2020 – 2021 okula başlama yaşı hesaplama hususunda ele alınan birkaç nokta mevcut durumda. Hem yaş grupları hem de sağlık raporları gibi çeşitli hususlar ele alınmakta. Örneğin:

-Erteleme: Aylık hesaplamalar üzerine çocukların 1 yıl kadar eğitim hayatı ertelenebilir. Bunun için 69 – 70 ve 71 aylık olmaları göz önünde bulundurulur.

-Dilekçe: İsteğe bağlı olarak 66 – 67 ve 68 ayını dolduran çocuklar birinci sınıfa başlayabilir. Bunun için velilerin talepleri göz önünde bulundurulur. Hazırlanan dilekçler üzerine birinci sınıfa başlamaları sağlanır.

-Sınır: Erteleme adına belirli bir sınıra karar verilmiştir. Bu sınır 72 ay olarak ifade edilir. Yani 72 aydan büyük olan çocuklar için erteleme talebinde bulunanlar herhangi bir sonuç alamaz.

İlkokul Erteletme Hakları Nelerdir?

Erteletme haklarından faydalanmak isteyenlerin şartlara uygun olması gerekir. Mesela 69 – 70 ve 71 aylık olan çocuklar için bu durumun geçerli olduğu ifade edilmiştir. 2020 – 2021 okula başlama yaşı hesaplama adı altında da bu hususlar dikkate alınır. Beraberinde:

  • 72 aydan büyük olan çocukların erteleme yapmasına izin verilmez.
  • Aya bağlı olarak verilen sağlık raporları da geçersiz sayılır.

Öyle ki erteleme için veliler sağlık raporlarına başvuruyor. Ancak aya göre sağlık raporlarınız reddedilir. Bunun üzerine zorunlu olarak okul hayatının başlaması söz konusudur.

2020 – 2021 Kayıt Olma Ayları

Yukarıda belirttiğimiz üzere kayıt için ay hesaplamaları yapılır. Mesela eğitim – öğretim yılı için Eylül ayı üzerinde durulur. Ve Eylül ayında dünyaya gelen çocuklara ilişkin ayrı hususlar ifade edilir.

2020 – 2021 okula başlama yaşı hesaplama sırasında Eylül ayı doğumlu olanlar dikkate alınır. Eylül ayında 69. Ayını doldurup doldurmamaları önem arz eder. Dolduranlar dilekçeler üzerine eğitime ilkokuldan başlayabilir. Doldurmayanlar ise anasınıfı kayıtlarına başvurmalıdır.

2020 – 2021 Anasınıfı Kayıt Olma Yaşı

İlkokuldan ziyade anasınıfına ilişkin ayrı şartlar ele alınmıştır. Yine aylar ifade edilmiş ve bunun üzerine 2020 – 2021 okula başlama yaşı hesaplama gerçekleşmiştir. Yönetmelik üzerinden ele alınan bu hususlar ise şöyle:

  • 57 ayını tamamlayan çocuklar anasınıfı kaydına geçebilir.
  • 69 ayını tamamlayamayan çocuklar da kayıt işlemlerine başvurabilir.

45 – 56 ay olarak da sınırlar ifade edilmiştir. Yani boşluk varsa bu aylara sahip olan çocukların anasınıfı kaydı gerçekleşir. Boş yerin olması halinde kayıt işlemlerinden sonuç almanız mümkün olacaktır. Ay olarak Eylül göz önünde bulundurulur ve hesaplama gerçekleşir. Bunun üzerine anasınıfı ve de ilkokul kayıtlarına yer verilir.

Okula Başlama Yaşı Hesaplama

Hesaplamauzmani.com sayesinde tüm bu hususları ele almanız uzun sürmez. Neticesinde kendiniz hesaplama yapabilir ve sonuç alabilirsiniz. Haricinde otomatik hesaplama araçları da kullanılabilir. Örneğin eğitim yılını ve doğum tarihini girenler kısa sürede sonuç alacaktır. Bundan sonraki süreçte ise esas kaygı çocuğum hangi okula gidecek sorusudur.

Doğum tarihi Eylül ayı üzerinden ele alınır. Ay bazında hesaplama gerçekleşir. Bunun üzerine anasınıfı ya da ilkokul olacak şekilde kayıt süreleri ifade edilir. Veliler bu detaylar üzerine kayıt işlemlerine geçer.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar