Covid 19 Salgını ve Demiryolu Yük Taşımacılığı

covid salgini ve demiryolu yuk tasimaciligi
covid salgini ve demiryolu yuk tasimaciligi

Ülkemizde, toplam yük taşımacılığının sadece yüzde 4’ü demiryolu ile yapılmaktadır. Dış ülkelerden gelen salgın hastalıkların yayılmasında, limanlarında payının büyük olduğu açıktır. Halen bir çok limanımızda demiryolu olmadığından limanlarımıza gelen yükler, TIR veya kamyonlarla taşınmaktadır. TIR ve kamyonlarla taşınan yükünlerin ve söforlerin salgın hastalığın yayılmasında etkisi büyük olacaktır.


Demiryolu ile taşımak yerine lastik tekerlekli araçlar ile taşımak bize hangi riskleri beraberinde getirmiştir ve getirecektir?

  • Liman bölgesine giren kişi sayısı demiryolu ile taşımaya göre en az 10 kat fazla olacaktır. Hem liman çalışanları hem de araç şoförlerinin hastalık kapma/taşıma riski artacaktır.
  • Liman bölgesine giren her araç şoförü potansiyel bir taşıyıcı olacaktır. Söforlerin mola noktası, yakıt ikmali, araç bakımı esnasında temas ettiği kişilere ve ailesine de hastalığı bulaştırabilecektir.
  • Bu araçların trafiğe çıkış izni için yapılan işlemler de bir risk oluşturacaktır.
  • Her araç için ayrı olarak düzenlenecek irsaliye, fatura salgın hastalığın yayılması ayrı bir risk olmaktadır.
  • Söforlerin yol denetimi esnasında, görevli personele salgın hastalık bulaştırma imkanı da bulunmaktadır.

Halen demiryolu bağlantısı olmayan limanları en kısa sürede demiryolu bağlantısı yapılması için planlama yapılmalıdır. Haydarpaşa limanı gibi daha önce demiryolu bağlantısı olup, demiryolu bağlantısı iptal edilen limanlara tekrar bağlantı sağlanmalıdır. Konteyner taşımacılığının giderek artması, gemide veya vagonda bulunan yükün doğrudan vagona-gemiye yüklenmesi elleçleme maliyetini ve gemi tahmil-tahliye hızını artıracaktır. Gemilerin tahmil tahliye hızının artması, gemiler için ülkemizin tercih edilir olmasına sebep olacaktır.

Lastik tekerlekli araçların hava kirliliğini artırıcı etkisi bu günlerde açıkça görülmektedir. Ucuz, güvenli, çevre dostu yük taşıma yöntemi olan demiryolu yük taşıma oranını artırabilmek için liman-demiryolu bağlantıları hayata geçirilmelidir.

Göksel Genç1 Comment

  1. limanlarla demiryolu bağlantısı için şimdiye kadar neden gereği yapılmamıl.o zaman dada mı?virüs vardı

Yorumlar