Demiryolu Endüstrisi ve Kalite Yönetim Sistemleri

demiryolu endustrisi ve kalite yonetim sistemleri
demiryolu endustrisi ve kalite yonetim sistemleri

Demiryolu endüstrisi kalite yaklaşımı açısından düşünülürse çok sayıda standard ve yönetim sistemini bünyesinde barındırabilmektedir. Uygulama genişliği böylesine kapsamlı bir endüstride çok fazla uygulama alanına sahip.

Demiryollarında ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi


Neredeyse tüm standartların atası sayılan ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi en çok ihtiyaç duyulan taban standard. Demiryolu sektöründe ve bağlı tedarik zincirlerinde kurumlar arası teknolojik alt yapıdan yönetimdeki tüm çalışanlara kadar hemen her noktada ISO 9001 yönetim sistemi rahatlıkla uygulanabilir.

Raylı Sistemler İçin ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

İş güvenliği demiryolu gibi ağır ve yüksek risk grubundaki sektörlerde olmazsa olmaz standartlar arasında kendisine yer buluyor. Öyle ki ISo 45001 iş güvenliği yönetim sisteminin uygulamak neredeyse zorunlu. Hatta İSG sistemi bu standard olmasaydı bile kesinlikle raylı sistemlerin kapsadığı tüm iş kollarında mutlaka uygulanıyor olurdu. Adlbelge adına rahatlıkla ifade edebilirim ki sektörün en zorunlu yasal şartlarının yükünü çeken lokomotif ISO 9001 ise, en ağır vagonu da ISO 45001’e benzetebiliriz.

Demiryollarında İSG ile alakalı şu örneği incelemek bile sektörel olarak bu belgenin ne kadar önemli olduğunu anlamak için yeterli olacaktır.

Vazgeçilmez Teknolojik Standard: ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Hangi açıdan ele alınırsa alınsın raylı sistemler endüstrisi bilgi güvenliği uygulamaları açısından da çok sayıda yeni teknolojiyi içeriyor.

Sektördeki şirketlerin büyüklüğü, yurtiçi ve yurtdışı işletmelerin fazla olması ve tedarikçilerinde aynı ölçekte büyük işletmeler olması müşteri bilgilerinin güvenliğini ön plana çıkarıyor. Kaldı ki bu kurumlar çoğu ulusal ve uluslararası kamu kurumu olması nedeniyle ISO 27001 bilgi güvenliğinin önemini ortaya koyuyor.

Güvenirlik ve bilgi yönetimi demiryollarında farklı bir yere sahip. Tasarımlar, kullanılan en son teknolojiler ve bunlara ait buluşlar, faydalı modeller ve patent bilgilerinin saklanması ancak ISO 27001 ile mümkün olabilmektedir. Kamu ihalalerine katılmak zorunda olan tedarikçilerin birleşmeleri ve her bir tedarikçinin ayrı ayrı bu yönetim sistemlerini belgelendirmeleri tamda bu nedenden kaynaklanıyor.

Eğer kamu kurumlarına üretim gerçekleştiriyorsanız bu iso belgelerini almak yasal seviyede zorunlu demektir.

ISO 10002 Müşteri Şikayet ve Memnuniyet Yönetim Sistemi

Demiryollarında iş sadece ürün ve hizmeti teslim etmekle bitmiyor. İşin ucunda insan hayatı söz konusu olduğunda alıcı müşterilerin ince eleyip sık dokuması ve hatasız müşteri memnuniyeti kusursuza yakın olmalıdır.

Sayısız test ve kontrolden geçmeden hiçbir ürün demiryollarında kullanım şansı bulamıyor. Bugün bir raylı sistemi meydana getiren binlerce komponent ve teknolojinin mutlaka tüm standartlara uygun olması en birincil şartlardan. Dikkat edilirse demiryollarıyla ilgili üretimlerde uyulması zorunlu gereken çok sayıda standard olduğu görülebilir.

Zorunlu CE Belgeli Parçalar

Raylı sistem araçlarında herhangi bir bileşenin CE sertifikasının olmaması düşünülemez. Güvenliğin esas alındığı sektörde hata payı kabul edilemez olmakla birlikte tek kabul edilebilir hata grubunun bilimsel şartların ortaya çıkardıklarından başkası olmadığını söylemek yanlış olmaz. Ancak bu bile bahane olarak kabul edilemez.

Elektriksel sistemler, basınç ve yük altında çalışan ve sürekli aşınan parçalar, yaz ve kış esneyen metaller gibi pek sorunun tek çözümü sadece CE işaretli ürünlerin raylı sistemlere monte edilmesidir.

Yönetim sistemlerinden farklı olarak CE işareti, sadece ürünlere verilmekte olan Avrupa Birliği şartlarına uygun parçaları içermektedir. ISO 9001:2015 gibi bir yönetim sistemi olmadan CE belgesine sahip olmak ise gerçekçi olamaz.

Son Olarak IRIS Yönetim Sistemi

International RailwayIndustry Standard “Uluslararası IRIS Standardı” demiryolu endüstrisi için geliştirilmiş ve tren, metro, tramvay, vagon, lokomotif gibi sadece raylı sistemler için yazılmış bir kalite yönetim standartıdır. Tümüyle demiryollarının uygulamalarına uyumlu hazırlanan IRIS standartının uygulanması kolay değildir. IRIS yönetim sistemi almak 2014 yılında zorunlu olmuş ve TCDD tarafından ihale şartı olarak resmi belge olarak istenmeye başlamıştı.

Yazımızın en başında belirttiğimiz gibi tüm yönetim sistemleriyle bir şekilde ciddi örüntüye sahip IRIS standardı sektörün temel esaslarını belirlemektedir.

Özetle zaten ağır sanayi şartları belirgin çizgilerle zorlaşan demiryolu sektörünün burada yazılı tüm standartlara uygun yönetim sistemine sahip olması ve denetimlerden çok yüksek puanlarla geçerek iso belgelerine sahip olması gerekmektedir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar