Eldeki Motorlarla Kaç Adet ALTAY Tankı Üretilebilir?

eldeki motorlar ile kac adet altay tanki uretilebilir
eldeki motorlar ile kac adet altay tanki uretilebilir

Bilindiği üzere ALTAY Ana Muharebe Tankı seri üretim sözleşmesi, 9 Kasım 2018 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile BMC Otomotiv arasında imzalanmıştı. İmzalanan anlaşma kapsamında BMC ilk aşamada, 40 adet ALTAY-T1 ve 210 adet ALTAY-T2 olmak üzere toplam 250 adet ALTAY tankının üretimini gerçekleştirecekti.


Proje kapsamında; ilk seri üretim tank, T0+24’üncü ayda teslim edilecek ve ALTAY-T1 teslimatları T0+39’uncu ayda bitirilecekti. Bununla birlikte, Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR’in direktifleri doğrultusunda sözleşme kapsamında olmayan bir adet ALTAY-T1 konfigürasyonundaki tanıtım tankının, T0+18’inci ayda tamamlanması kararlaştırılmıştı. İlk ALTAY-T2 tankı ise T0+49’uncu ayda teslim edilecek ve T0+87’nci ayda 250 adet tankın teslimatları tamamlanacaktı.

Ancak ALTAY’ın seri üretimi, motor konusundaki tedarik sorunu sebebi ile seri üretim anlaşmasının imzalanmasından yaklaşık 1.5 yıl geçmesine rağmen başlayamadı. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, bu yılın başında benim de katıldığım basın toplantısı esnasında, “ALTAY Tankı ile ilgili olarak sözleşmesel olarak T0+18 Ay gibi bir sözleşmemiz var. T0 sıfır bizim için, ön şartlar sağlanıp da üretime hazır hale gelindikten sonraki aşamayı ifade ediyor. Firma, elinde güç paketi (motor ve transmisyon) olmadığı zaman T0’ı başlatamıyor. Güç paketi konusunda yapılan başvurunun sonuçlanmadığı durumda, biz T0’ı başlatamadığımız için bu 18 aylık süre de başlamıyor. Kamuoyuna deklere ettiğimiz bir 18 ayımız vardı daha önce, o zaman çok daha önceden yapılmış başvurunun sonuçlanmasını bekledik. Bu başvuru, şu anda pozitif veya negatif bir cevapla karşılaşmadı ve beklemede. Ancak güç paketi için alternatif aramalarımız hızla sürüyor, onun da çok yakında sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Güç paketi sonuçlandıktan ve üretim hattı kalifikasyonu da tamamlandıktan sonra T0 aşaması başlayacak, ondan sonra 18 ayı da başlatacağız.” açıklamalarında bulunmuştu.

Başkan DEMİR, geçtiğimiz gün SETA Vakfı tarafından düzenlenen online panel esnasında, ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “İki değişik güç grubunda çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar da tabi üst üste konularak giden ve sadece güç sisteminin değil, bunun bir dizi aksamının da beraber geliştirildiği bir süreçten bahsediyoruz. Bu anlamda firmalarımız belirli bir yetkinlik oluşturdular, birikim sağladılar. Diğer taraftan da özellikle tankın üretiminin daha erken başlaması açısından da belirli iş birliklerini, belirli olgunluğa taşıdılar. Olgunluk seviyesi oldukça iyi bir durumda ama kesin imzalar atılıp da anons edilmeden, ben bunu söylemek istemiyorum. Ancak orada iyi bir noktadayız diyebilirim.

Buna ilave olarak, elimizde aslında az sayıda da olsa yedek motorlar var. Bunlarla başlayarak, belirli bir tank üretimi sürecine gireceğiz. Diğer yerli çözüm devreye girene kadar da bunlar üretilmiş olacak.” ifadelerine yer verildi.

Sayın DEMİR tarafından yapılan açıklamanın ardından, eldeki motorlar ile kaç adet ALTAY Ana Muharebe Tankı üretilebileceği birçok kişi tarafından cevabı merak edilen bir soru oldu. ALTAY programının geliştirme safhalarından hatırladığım ve çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgilere göre şu anda elimizde, MTU MT883 motoru ile RENK HSWL 295 transmisyonundan oluşan toplam 20 adet güç grubu mevcut. Tabi bu sayıya, prototipler için tedarik edilen ve bir hayli çalışma saatine ulaşmış olan iki adet güç grubunun dahil olmadığını düşünüyorum.

Sayın Başkanın açıklamalarından anlaşılacağı üzere BMC, motor tedariki konusundaki müzakerelerin sonuçlanmasına kadar geçecek olan süre zarfında, eldeki güç grubu ile 20 adet tankın üretimine başlayacak. Böylelikle hem T0 aşaması başlatılacak hem de üretim hattı sertifikasyonu tamamlanacağı için motor konusunda nihai anlaşmanın sağlanması durumunda, daha da fazla gecikme yaşanmasının önüne geçilecek. Yeni gelecek motorlar ile 21’inci tanktan itibaren üretime devam edilecek.

T0 aşamasında içerisinde yer alan “Üretim Hattı Sertifikasyonu” ile ilgili olarak şu ana kadar bir çalışma yapıldı mı bilemiyorum. T0 aşamasının bugün tamamlandığı varsayarsak, ilk ALTAY Tankı, ancak bundan 18 ay sonra yani Aralık 2021’de teslim edilecek gibi. Tabi şu ana kadar gerçekleştirilmiş olası çalışmalar, bu sürenin kısaltılmasını sağlayabilir.

Kaynak: Anıl ŞAHİN/SavunmaSanayiST


İlk yorum yapan olun

Yorumlar