Kanada’da Covid-19 İçin Yapılan Moral Uçuşu Faciaya Dönüştü!

kanadada covid a karsi moral ucusu yapan akrobasi jeti dustu
kanadada covid a karsi moral ucusu yapan akrobasi jeti dustu

Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait bir hava akrobasi jeti koronavirüs ile mücadeleye destek için gösteri uçuşu gerçekleştirdiği esnada düştü. Kazada pilot Jennifer Casey hayatını kaybederken, diğer pilot Richard MacDougall ise ağır yaralandı. Karkuşları (Snowbirds) olarak bilinen hava akrobasi jetinin Kamloops şehrinde düştüğü bölgede, kazanın etkisi ile bir ev de yandı.


Kanada Başbakanı Justin Trudeau, pilot Casey’in hayatını kaybettiği kaza nedeni ile “çok üzgün” olduğunu açıkladı. Trudeau, son iki haftadır Karkuşları’nın Kanadalıların moralini yükseltmek için gösteri uçuşları yaptığını belirtti. Hayatını kaybeden Casey, Karkuşları’nın sözcülüğünü de yapıyordu.

Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde yapılan açıklamada başka bir kazada daha kayıp vermenin üzüntüsü vurgulandı.

Kazada hayatini kaybeden pilot Jennifer Casey
Kazada hayatini kaybeden pilot Jennifer Casey

Kanada ordusu düşen Sikorsky CH-148 helikopteri mürettebatının da yasını tutuyor

Kanda CH mürettebat
Kanda CH mürettebat

Yunanistan ve İtalya arasında bulunan İyon Denizinde Kanada ordusuna ait Sikorsky CH-148 Cyclone tipi askeri helikopter 29 Nisan akşam saatlerinde kaybolmuştu. NATO tarafından yapılan açıklamada da görevi esnasında helikopter kazasının gerçekleştiğini doğrulanmıştı. Kanada Savunma Bakanlığı’ndan 1 Mayıs 2020 Cuma günü yapılan açıklamada helikopter kazasında altı mürettebatında hayatını kaybettiği duyuruldu. Mürettebatın arama kurtarma faaliyetlerinin aradan geçen uzun süreden sonra arama faaliyeti olarak devam edildiği ifade edildi.

Arama faaliyetleri sonucunda Sikorsky CH-148 Cyclone helikopteri mürettebatı 1 personelin cansız bedenine ulaşılırken beş mürettebata hala ulaşılamadı. Kanada Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Helikopterde bulunan kayıp beş üye artık resmi olarak kayıp kabul ediliyor ve ölmüş sayılıyor” denildi. HMCS Fredericton İtalya’daki limana doğru yola çıkarken NATO müttefikleri kurtarma çalışmalarına devam edecek.(Kaynak: DefenceTurk)



İlk yorum yapan olun

Yorumlar