Milli Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A’nın Seri Üretim Süreci Başladı

milli hava savunma fuze sistemi hisar anin seri uretim sureci basladi
milli hava savunma fuze sistemi hisar anin seri uretim sureci basladi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Milli Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A ve Milli Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O ile ilgili açıklamalarda bulundu.


HİSAR-O’nun belirli ile bileşenleriyle sahada olduğunu vurgulayan Başkan DEMİR, “HİSAR-A’dan daha çok HİSAR-O’ya yönelik bir ihtiyaç olması hasebiyle HİSAR-A’nın paketindeki bazı unsurları HİSAR-O’ya taşıyıp, HİSAR-A’nın sayısını kısıtlı tutmak gibi bir politika değişikliğine gidiyoruz. HİSAR-A’yı hemen teslim etmek mümkün, seri üretim safhası başladı ama HİSAR-O’ya dönüşüm süreci olduğu için de orada HİSAR-O’ya doğru bir zincir çıkacak. Ama pratik olarak seri üretim başladı mı derseniz, evet başladı lafını kullanabiliriz.” açıklamalarında bulundu

HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Sistemleri

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi

HİSAR-O, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. HİSAR-O’nun, 2021 yılından itibaren envantere alınması planlanıyor.

HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Kaynak: SavunmaSanayiSTİlk yorum yapan olun

Yorumlar