S-400 Hava Savunma Füze Sistemlerinin Bakımını Türk Personel Yapacak

s hava savunma fuze sisteminin bakimini turk personel yapacak
s hava savunma fuze sisteminin bakimini turk personel yapacak

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SSB resmî YouTube kanalı üzerinden soruları cevapladı. İsmail Demir sektördeki genel durumu değerlendirdiği konuşmasında S-400 hava savunma füze sistemleri ile ilgili olarak gelinen son duruma ilişkin de açıklama yaptı.


Demir, Rusya’dan tedarik edilen S-400 hava savunma sistemlerinin bakımlarının Türk personel tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti. İddia edildiği gibi Rus personelin süreçte aktif rol almayacağına da açıklık getirilmiş oldu. İsmail Demir konu ile ilgili olarak:

“S-400 tedarik anlaşmasına eğitim, bakım, idame ve teknik destek gibi kalemler dâhil olsa da Rus personel S-400 bataryalarına istediği gibi ulaşamayacak. Bakım faaliyetleri Türk firmaları ve Türk Hava Kuvvetlerinde olacak.“ dedi.

S-400 ve Tedarik Süreci

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 15 Ocak tarihindeki ifadelerine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Rus menşei S-400 sistemlerinin göreve hazır hale getirilmesine dair çalışmalarını sürdürülüyordu. Süreç Nisan veya Mayıs 2020 tarihinde tamamlanmış olacaktı. Türkiye ve Rusya Eylül 2017 tarihinde 2.5 milyar dolar tutarında S-400 tedarik anlaşması imzalamıştı. İlk parti teslimatları Haziran 2019 tarihinde havadan nakliyat yoluyla gerçekleştirilmişti.

S-400 Triumf (NATO: SA-21 Growler), 2007 tarihinde Rus Ordusu’nun envanterine katılan gelişmiş bir hava savunma sistemi. Hava araçları, seyir füzeleri, birtakım balistik füzeler ile beraber yer hedeflerine karşı tasarlandı. TASS’ın beyanına göre S-400, 35 km irtifa ve 400 km uzaklıktaki hedeflere angaje olabiliyor.

İbrahim Kalın S-400 sistemlerinin aktive edilmesinin ertelendiğini açıklamıştı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan ve Trump’ın birkaç kez Patriot füzeleri hakkında konuştuğunu belirterek , “S-400’lerin aktive edilmesi koronavirüs sebebiyle gecikme oldu ancak, ilerleyen zamanlarda planlandığı şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

Şugayev: Türkiye, S-400 hava savunma sisteminin üretim sürecinde katılım gösterebilir

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev Mart 2020’de Rus basınına verdiği röportajda, öngörülebilir gelecekte Türkiye’ye ilave bir S-400 hava savunma sistemi tedariki konusunda anlaşabilmeyi umduğunu ifade etti.

Başkan Dmitriy Şugayev, “Türkiye’ye ek bir S-400 sevkiyatı yapılması konusu hâlâ gündemde, hiçbir yere kaybolmadı. Sistemin bileşimi, teslimat tarihleri ve süreç hakkında diğer koşullar hakkında konuşuyoruz. Bugün müzakere süreci devam ediyor ve bir paydaya geleceğimizi umuyoruz.” dedi.

Dmitriy Şugayev görüşmeleri devam eden yeni sevkiyat süreci çerçevesinde Türkiye’nin üretimin bir bölümünde yer alabileceğini ifade etti.

Şugayev röportajında: “Türkiye üretim sürecinde belirli bir katılım gösterebilir. Bunu böyle söyleyebilirim, hiçbir ayrıntıyı açıklamam. Henüz kararlaştırılmamış bir şeyi duyurmak istemiyorum. Söyleyebileceğim tek şey, böyle bir işbirliğinin ulusal güvenliğimize herhangi bir zarar vermeyeceğidir. Bu durumda, her yönden kesinlikle bilinçli davranıyoruz, tüm konular üzerinde çalışıldı ve bu tür bir işbirliğinin karşılıklı olarak faydalı olması ve aynı zamanda ülkenin çıkarları ile çelişmemesi gerektiğini anlıyoruz.” ifadelerinde bulundu. (Kaynak: defenceturk)

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar