Sakura Ne Demek Ne Anlama Geliyor?

sakura ne demek ne anlama geliyor
sakura ne demek ne anlama geliyor

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin katılımıyla bugün tam kapasite hizmete girdi. Günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasiteye sahip olan hastanede 725 poliklinik odası, 3’ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi bulunuyor. 107 branşta hizmet verecek Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde Erişkin, Çocuk, Travma ve Kadın Doğum olmak üzere 4 ayrı acil servis bulunuyor

HASTANE 107 BRANŞTA HİZMET VERECEK VE 4 AYRI ACİL SERVİS OLACAK


725 poliklinik odası, 3’ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile hastane, günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasiteye sahip. Çocuk ve erişkinler için toplam 107 branşta hizmet verecek hastanede, en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanım ile ileri düzeyde tanı ve tedavi imkanları sunuluyor. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde 456’sı yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 2 bin 682 yatak bulunuyor. 30 bin metrekare kapalı alan içinde Erişkin, Çocuk, Travma ve Kadın Doğum olmak üzere 4 ayrı acil servis bulunuyor. Günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odaların da bulunduğu ve gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı yer alıyor.

Hastaneye neden Sakura adı verilmişti. Vatandaşlar merakla Sakuranın anlamanı araştırmaya başladı. Peki Sakura ne demek, yeni açılan hastanenin ismi neden Sakura oldu?

SAKURA NE ANLAMA GELİYOR?

Japonca bir kelime olan Sakura’nın Türkçesi “Kiraz Çiçeği” anlamındadır. Sakura, meyve vermeyen bir tür “Kiraz Ağacı”dır. Prunus cinsinden birkaç ağacın herhangi birinin çiçeğidir. Sakura Japon kültüründe büyük bir öneme sahip olup Japonya’nın ulusal simgelerinden biridir.

Bu çiçek martın son haftası ile nisanın ilk haftası açar ve Japonya’da bu dönem kutsal sayılır. Öyle ki hava durumundan sonra bir de “Sakura Durumu” verilir. Çiçeklerin açtığı bu dönem Japonya’nın en çok turist kabul ettiği dönemdir

 HASTANEYE NEDEN SAKURA İSMİ VERİLDİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu hastanemizin adını Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Çam bizi temsil etsin dedik. Sakura da Japonya’yı” demişti.

Hastanenin ilk etabı 20 Nisan’da açılmıştı. Bugün ise geri kalanı hizmete girecek.

Hastaneyi inşa eden Rönesans Holding’in sitesinde yer alan bilgilere göre yapımına 2016’da başlanan tesis, Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan Türkiye’nin en büyük üçüncü sağlık yatırım projesi.

1 milyon metrekarelik alanı olan hastanede 2 bin 354 yatak, 456 yoğun bakım yatağı bulunuyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar