AKSUNGUR ve AKINCI TEBER-81/82 Atışına Hazırlanıyor

aksungur ve akinci teber atisina hazirlaniyor
aksungur ve akinci teber atisina hazirlaniyor

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, M5 Dergisi ile gerçekleştirdiği söyleşide, SİHA’lar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Aslında siz kapatmadan önce bir müjde daha vereyim o zaman. (MK-81 ve MK-82 Genel Maksat bombalarına vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen lazer güdüm kiti olan TEBER 81 ve TEBER 82’yi göstererek) Arkanızda gördüğünüz iki tane ürün… Onları yakında İHA’larımızda performans gösterirken göreceksiniz.” ifadelerine bulundu.

Başkan DEMİR’in kast ettiği İHA’ların, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR ile Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI SİHA’lar olduğu biliniyor. AKSUNGUR SİHA’ya mühimmat entegrasyonu, geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. AKSUNGUR ve AKINCI’nın, TEBER-81/82’ye ek olarak TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen HGK ve KGK güdüm kitlerini de kullanması planlanıyor.

AKSUNGUR

Türkiye’nin Mark serisi genel maksat bombası taşıma kapasitesine sahip ilk insansız hava araçları olan olan AKSUNGUR ve AKINCI, Türkiye’de şu anda sadece Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki savaş uçaklarının gerçekleştirme kapasitesi bulunan birtakım taarruz görevlerini gerçekleştirecek olmaları sebebiyle hayati öneme sahipler. Bu SİHA’lar sayesinde ilk kez bir Türk SİHA’sı, Mark serisi genel maksat bombaları ile birlikte taarruz icra edebilecek ve bu sayede Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan savaş uçaklarının gövde ömürlerinden tasarruf edilecek.

Kaynak: SavunmaSanayiSTİlk yorum yapan olun

Yorumlar