Korkut Hava Savunma Sistemi Libya’ya Konuşlandırıldı

korkut hava savunma sistemi libyaya konuslandirildi
korkut hava savunma sistemi libyaya konuslandirildi

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Libya’da meşru hükümet olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerinin kontrolü altında olan bölgede KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemlerinin konuşlandırıldığı görüldü.


Ocak 2020’de TBMM’de Libya’ya asker konuşlandırılmasına yönelik çıkan tezkere ile birlikte başkent Trablus eksenin stratejik noktaların alçak irtifa hava savunma ihtiyacının karşılanması maksadıyla Korkut sistemi bölgeye konuşlandırıldı. İlk olarak 17 Ocak 2020’de paylaşılan görüntülere istinaden Korkut hava savunma sisteminin Libya’da ki varlığına dair söylemler ortaya çıkmıştı. Son yansıyan uydu görüntüleri ise bu durumu kanıtlayıcı nitelikte.

18 Mayıs 2020’de başkent Trablus’un güneybatısındaki Watya ava Üssünde UMH güçlerinin kontrol sağlaması sonrası, Trablus ekseninde darbeci Hafter güçlerinin 1 yıldan uzun süredir varlık gösterdiği bölgeler tekrar UMH kontrolü altına girdi. 11 Haziran 2020 itibariyle UMH güçleri Sirte kenti ile El-Cufra hava üssü eksenlerinde ilerleme kaydetmek üzere hazırlıklarını yapıyor.

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. KORKUT Sistemi, 3 Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacaktır. KORKUT-SSA, yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahiptir. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmelerine imkan sağlamaktadır.

Kaynak: DefenceTurk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar