Milli Elektrikli Tren Raylara İnmek İçin Gün Sayıyor

milli elektrikli tren raylara inmek icin gun sayiyor
milli elektrikli tren raylara inmek icin gun sayiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli tren setinin tasarım ve üretim süreci tamamlandı. 29 Haziran, pazartesi saat 10.00’da Sakarya-TÜVASAŞ’ta tren raylara inecek ve test sürüşleri başlayacak.


Üretilen ilk tren setinin tasarım hızı saatte 176 kilometre, işletme hızı ise 160 kilometre olarak planlandı. Üretilen araçlar işletme sırasında oluşabilecek yüklere, darbelere ve herhangi bir kaza anında çarpışmalara dayanıklı şekilde tasarlanmış alüminyum ekstürizyon profillerden üretildi. Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalar sürüyor.

Ayrıca, 5 araçtan oluşan bir setin koltuk kapasitesi 324 olup, bunların ikisi engelli yolcuları için ayırdı. Ayrıca engelli vatandaşlar için tren içinde özel bölümler olacak. Üretilen setlerde ergonomik yolcu koltukları kullanıldı.

Trenin en kısa zamanda raylara indirilip testlerine başlanacağını aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu dün gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu yıl içerisinde işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız. Proje kapsamında öncelikli olarak altyapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı.

Karaismailoğlu, milli trenin, yerli sanayinin gelişmesinde lokomotif görevi üstlendiğini vurgulayarak, trende yolcu güvenliği ve konforunu öncelediklerini dile getirdi.

Beş araçtan oluşan bir setin koltuk kapasitesinin 324 olduğunu aktaran Karaismailoğlu, “Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için trenimiz içinde özel bölümler de olacak. Ürettiğimiz setlerde ergonomik yolcu koltukları kullandık. Trenimizi güvenliği sağlayan kontrol ve izleme, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme, yangın ihbar, işitsel ve görsel yolcu bilgilendirme ve kamera sistemleriyle donattık. Bünyesinde barındırdığı tüm bu özelliklere rağmen prototip setimiz benzerlerine göre yüzde 20 daha ekonomik oldu. Maliyetleri daha aşağı çekmek için çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar