Ucuz Yangın Merdiveni

Ucuz yangin merdivenleri
Ucuz yangin merdivenleri

Kaçış merdiven sistemleri olarak yaşam alanlarında ve iş yerlerinde hayati önem taşıyan yangın merdivenleri, konum ve kullanım alanı açısından montaj aşamasında da dikkatli yapılması gereken sistemlerdir. Z tipi ve dairesel merdiven sistemleri, boyut ve kapasite açısından değerlendirilerek fiyatlandırılmakta, kullanılmakta olan malzemeler üzerinden fiyatlar farklılık göstermektedir.

Yangın Merdiveni Sistemleri Özellikleri


Kaçış merdivenleri zemin düzeyinde dışarı çıkma olanağı verecek şekilde konumlandırılmalıdır. Bina yaşı ve konumu neticesinde, yangın merdiveni sisteminin monte edilmesi de bu şekilde hesaplanarak yapılmalıdır. Bina dışına açılan kapı en az iki kişiyi alacak şekilde, bina kişi kapasitesine göre ayarlanmalıdır. Güvenli bir merdiven olması için mutlaka sabit ve bakımlı olması gerekmekte, günlük seyir içerisinde kullanılmamalıdır.

  • İtfaye onaylı imal edilen sistemler olmalıdır.
  • Kaçış planına uygun şekilde, bina planlamasına uyularak konumlandırılmalıdır.
  • Bina altyapı sistemleri merdivenin olduğu konumda yer almamalı, elektrik ve şaft yuvasından uzak bir alana yapılmalıdır.
  • Merdivenlerin baş kurtarma üzerinden genişliği 250 mm olmalıdır.
  • Merdivenlerin yan taraflarından duvar ve korkuluk bulunmalıdır.

 

Yangın Merdiveni Montaj İşlemleri

Dairesel ve Z tipi merdivenler en ucuz yangın merdiveni sistemleri arasında yer alabilmektedir. Ancak merdivenin yapımında kullanılan demir ve çelik malzemeden, bina yapısına göre ölçülerindeki değişiklikler fiyat farklılıkları oluşturabilmektedir. Kaçış merdivenleri kullanım alanına ve kişi kapasitesine göre konumlandırılmalı aynı zamanda yönetmeliğe uygun şekilde yapılmalıdır. Montaj aşamasında merdivenin yapılacağı alanıın sağlamlığı keşif edilmeli, uzman ekiplerle birlikte bina kaçış planı da keşif edilerek uygulamaya geçilmelidir. Deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapılacak olan montaj işlemi, korkuluk ve küpeşte kurallarına uygun şekilde yerine getirilecektir.

En Ucuz Yangın Merdiveni Sistemleri

En ucuz yangın merdiveni sistemleri, öncelikle itfaiye onayına uygun, etik değerler çerçevesinde yapılmaktadır. Kapı genişliği, sahanlık ve hol kapasitesi üzerinden değerlendirilerek yapılacak bu sistemler, çelik ve demir yapısına göre farklılık göstermektedir. Keşif ekibiyle birlikte ücretsiz keşif yapılarak size uygun, maliyet açısından can sıkıcı olmayan merdiven sistemleri sunulacaktır. Hayati önem taşıyan bu sistemler, yapım ve montaj aşamasında dikkatle yapılmaktadır.

http://www.basarimuhendislik.org/İlk yorum yapan olun

Yorumlar