2020 Yılı Ve İlerisinde Yatak Şiltesi Endüstrisi

white bed comforter during daytimne
white bed comforter during daytimne

Herkesin güzel bir uyku çekmeye ihtiyacı vardır. Düzenli uyku soluduğumuz hava kadar önemlidir. Gençlerin, yaşlıların, hatta hayvanların bile zamanı geldiğinde gözlerini kapatmaları gerekir. Ve şimdi, coronavirus pandemi süreci ile birlikte, neredeyse hepimiz odalarımıza kapanmak durumunda kaldık ve yatağımız bizim için en popüler mekan haline geldi. Normalde zamanımızın %30’unu uykuda geçiririz. Şu anki durumda, bu oran muhtemelen çok daha yüksektir. Bazılarının uyumaktan başka yapacakları hiçbir şey yok ve bu da yatakları şu anda en çok talep gören ürünlerden biri haline getiriyor.


Yatakta geçirilen bu kadar zaman insanların yeni yataklara ihtiyaç duyduklarını anlamasına neden oldu ve yatak endüstrisi de bunun çok iyi fark ediyorlar.

Kutuda Yatak

Kutuda yatak konseptinin icadı, yatak endüstrisinde yeni bir devrime yol açtı. Kutuda yatak ilk olarak 2006 yılında bedinabox.com üzerinden piyasaya sürüldü. İlk başta insanlar biraz şüpheyle yaklaştılar çünkü satın almadan önce yatağı denemek için eski usul yatak mağazalarını ziyaret etmeye üstünlük veriyordular. Ancak düşük fiyatları hem müşterileri hem de rakiplerin dikkatini çekti. 2008 yılında Brooklyn bedding ve ardından 2012 yılında Tuft & Needle piyasaya çıkarıldı. Kutuda yatak konsepti, şirketlerin müştere kapıda şilte teslimatı yapmasını kolaylaştırdı. Bu, çevrimiçi şilte satışlarında büyük bir büyümeye yol açtı.

bed bedroom ceiling chandelier
bed bedroom ceiling chandelier

Uyuyan Devler Uyandı

Mattressportal.com tarafından yapılan araştırma, yatak şiltesi piyasasının önümüzdeki beş yıl içinde yüz milyonlarca dolar değerinde büyüme kaydetmesinin beklendiğini gösteriyor. Yatak ve şilte üreten şirketler, yeni değişikliklere uyum sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Çevrimiçi satışlara odaklanmaktan uyku verilerini toplamaya kadar, rekabette öne çıkmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Temassız teslimat ve yoğun hijyen çalışmaları endüstrinin hayatta kalmasını ve gelişmesini sağlamak için kullanılan taktiklerden sadece bazıları. Tedarik zincirleri kısalıyor, teslim süreleri azalıyor ve güvenliğe çok ciddi mesai harcanıyor.

Rutinler kesintiye uğradığında, örneğin şimdi olduğu gibi, iyi bir uyku tutarsızlıkları gidermeye yardımcı olur. İnsan endişe içerisinde boğulduğunda uyku ona iyi gelir ve yorgunluk ve bitkinlik katlanılamaz derecelere çıktığında, uyku iyi bir kaçış noktasına dönüşür. İçinde bulunduğumuz zaman hepimiz için korkutucu olsa da, yatak endüstrisi için heyecan verici bir süreç, özellikle de giderek daha fazla insanın virüsten yatağa düştüğü ve binlerce insanın uyku sorunlarından müzdarip olduği Amerika’da. Ancak bu endüstri, virüse karşı mücadelede gösterdiği çabadan görüldüğü gibi bu süreçteki rolünün öneminin farkında.

Yatağın Sağ Tarafı

ABD’deki Uluslararası Uyku Ürünleri Derneği büyüme projeksiyonlarının tamamen farkında olarak COVID-19 ile mücadelede aktif olarak yer aldı. Yatak endüstrisinin en büyük isimlerinden Tempur Sealy’nin viral enfeksiyonlara yanıt vermek için günde 20.000’den fazla yatak ürettiği bildiriliyor. Everton Mattress, 5000 maske yaparak ve onları itfaiyeciler, polis ve tabii ki sağlık çalışanları gibi temel işçiler arasında dağıtarak gönüllerde yer edindi.

Bir Gözü Açık Yatmak

Yatak endüstrisinin trendleri değişiyor. Şu an itibariyle, en çok talep gören şiltelerin antimikrobiyal, antifungal ve temizlenmesi kolay olanlar olmasını bekliyoruz. Sıvı geçirmez şiltelerin de büyük bir alıcı kitlesi tarafından talep görmesi bekleniyor. Bazı hastaneler şu anda yerleştirebileceklerinden daha fazla hastaya hizmet vermek zorunda kalacak ve bu da daha fazla yatağa ihtiyaç duyulmasına yol açacak. Hastaneler haftalar içinde inşa edildikçe ve kişisel izolasyon daha popüler hale geldikçe; yatak şilteleri, özellikle de tek şilteler, peynir ekmek gibi satacak. Ücretsiz nakliye ve uzun süreli bir deneme opsiyonu, şilteleri satın almayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Yeşil Gözlü Canavarlar

Bir işletme olarak çevre dostu yeşil üretime kaymak tarihte hiç bu kadar önemli olmamıştı. Sürdürülebilir üretim süreçleri ve çevre dostu malzemeler artık bir öncelik haline geldi. Şilte üreticileri dikkatlerini organik veya doğal malzemelere vermiş durumda. Birçoğu, şiltelerinin zararlı maddeler içermediğini onaylayan sertifikalar almak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Doğal malzemelerden yapılmış şilteler sentetik malzemelerden yapılmış şiltelerden her zaman daha uzun ömürlü oluyor. Örneğin yün, nemi önleme kabiliyeti ile bilinir ki, nem coronavirüsün yayılmasını tetikleyen unsurlardan biridir.

Yatak İçinde Aynı Şeyler Geçerli

Yatak şirketleri sosyal medya takipçi sayılarında ve web sitesi ziyaretlerinde bir artış görüyor ve dünyanın alışık olmadığımız bir duruma itilmesi göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil.

Çok sayıda işçi şu an evden çalışıyor; Örneğin Twitter, çalışanlarına süresiz olarak evden çalışma izni verdi. Pandemi dönemi insanlarda panik havası oluşturduğundan, iyi bir uyku virüs hakkında endişelenenler için çok terapötik bir etkiye sahiptir. Gerçek şu ki, şekerlemeler daha önce zihinsel sağlık için hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Yatak endüstrisi aniden çok çok önemli bir noktaya geldi ve piyasadaki şirketler değerlerini kanıtlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Belki bir karavanla bir yerlere giderek kendinizi izole ediyorsunuzdur veya belki de bir hastane koğuşunda yatıyorsunuzdur, ya da belki de şu an kimseyle bir yatak paylaşacak haliniz yoktur. Durumunuz her ne olursa olsun, nerede olursanız olun; muhtemelen bir şilteye ihtiyacınız vardır. Sonuçta, köpekleriyle yatanlar durduklarında pirelerle yüzleşecekler, bu yüzden yatak böceklerinin sizi ısırmasına izin vermeyin!


İlk yorum yapan olun

Yorumlar