AP’den Suriyeli Sığınmacılar İçin 585 Milyon Euro Yardım

apden suriyeli siginmacilar icin milyon euro yardim
apden suriyeli siginmacilar icin milyon euro yardim

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri AP Bütçe Komisyonu’nda görüşülen bir raporu onaylayarak, komşu ülkelere sığınmış Suriyeli sığınmacıları desteklemek için 585 milyon euro yardımı onayladı.


AP Bütçe Komitesi milletvekilleri, Suriye krizine yanıt olarak Türkiye, Ürdün ve Lübnan’daki sığınmacılara ve ev sahibi topluluklara destek sağlamak için yeni bir destek paketini onayladı. Yardım sığınmacıların en çok bulunduğu Türkiye, Ürdün ve Lübnan’a verilirken, Türkiye’ye 485 milyon Euro ayrıldı.

Avrupa Parlamentosu Hristiyan Demokratlar Grubu üyesi Alman milletvekili Monika Hohlmeier tarafından hazırlanan bütçe değişikliği taslağının onaylanmasını öneren rapor 557 oyla kabul edildi. Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’deki iki ana AB insani destek eylemi olan Acil Sosyal Güvenlik Ağı ve Şartlı Eğitim Nakit Transferi’ne fon sağlamaya devam etmek için 485 milyon Euro tahsis edilmiştir” denildi.

Ayrıca, Ürdün ve Lübnan’daki ev sahibi topluluklar ve mülteciler toplam 100 milyon euro ile destekleniyor.

Bu para, eğitime erişim sağlayan projeleri finanse etmek, geçim kaynaklarını desteklemek ve sağlık, sağlık koruma, su ve atık hizmetlerinin yanı sıra sosyal koruma sağlamak için kullanılacaktır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar