Ayasofya Camii Nerede? Ayasofya Nasıl Gidilir? Ayasofya Camii Açılışı Ne Zaman?

Ayasofya Camii Nerede? Ayasofya Nasıl Gidilir? Ayasofya Camii Açılışı Ne Zaman?
Ayasofya Camii Nerede? Ayasofya Nasıl Gidilir? Ayasofya Camii Açılışı Ne Zaman?

Ayasofya camii, 86 yıllık hasretin aradından yarın ibadete açılıyor . Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle müzeden camiye çevrilen Ayasofya’da ilk cuma namazı 24 Temmuz Perşembe günü kılınacak.


Ayasofya camiinin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının oy birliğiyle müze haline getirilmesi Danıştay 10. Dairesi tarafından iptal edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, Ayasofya Cami’nde ilk namazın 24 Temmuz 2020’de kılınacağını söyledi.

Ayasofya Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Ayasofya camii İstanbul’un Fatih ilçesindedir. Sultanahmet’te yer alır. Sultanahmet’e ya da Ayasofya’ya gitmek tramvay, vapur ya da otobüsü kullanabilirsiniz.

Tramvay: Ayasofya Müzesine bağlı Bağcılar Kabataş Tramvay hattı ile Gülhane ve Sultanahmet duraklarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Vapur: Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.

Otobüs: İstanbul’un her yerinden Belediye ve Halk Otobüsleri ile Eminönü’e; buradan da tramvay ile Ayasofya Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

İETT Ücretsiz Ring Sefer Yapacak

  • İETT, Kazlıçeşme – Yenikapı – Sultanahmet güzergahında 25 otobüs ile ring sefer yapacak. Ulaşım ücretsiz sağlanacak.
  • Eminönü – Sultanahmet – Beyazıt çatalında tramvay seferleri yapılmayacak.
  • Haliç Köprüsü üzerinde devam eden derz çalışması durdurulacak.
  • Eminönü İtfaiye istasyonu personel sayısı artırılacak; Yenikapı – Kazlıçeşme Meydanlarında 1’er adet, Sultanahmet Meydanında 2 adet görevli araç konumlandırılacak.
  • Kazlıçeşme – Yenikapı – Sultanahmet Meydanı – Beyazıt Meydanı – Eminönü hattında, 25 araç 100 personelle, vatandaşların güvenli şekilde yönlendirilmesi sağlanacak.
  • Gülhane içerisinde bulunan Kandil Restoran ve BELTUR Mobo Büfe 24 Temmuz Cuma günü 07:00– 17:00 saatleri arasında kapatılacak.
  • Yenikapı, Kazlıçeşme ve Gülhane’deki İSPARK otoparkları ücretsiz hizmet verecek; hizmetin aksamaması için alandaki personel sayısı artırılacak.

Ayasofya’nın Tarihi

Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’a yaptığı en büyük kilise olan Ayasofya, aynı yerde üç kez inşa edildi.
Yunanların hakim olduğu (MÖ 660-MS 73) Byzantium şehrinde, bugünkü Ayasofya’nun bulunduğu yere yapılan dini yapı, Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından tahrip edildi.

Roma İmparatorluğu hakimiyetindeki şehirde, I. Konstantin’in oğlu II. Konstantin tarafından 360 yılında aynı yere inşa edilen yapı, Hagia Sophia (Kutsal Bilgelik) olarak isimlendirildi. 1. Ayasofya, Doğu Roma İmparatoru Arkadios’un eşi Evdokia’nın Ayasofya önüne gümüş kaplamalı bir heykelinin dikilmesi üzerine çıkan ayaklanmada, yapılışından 44 yıl sonra büyük ölçüde yıkıldı.

Arkadios’un ardından başa geçen İmparator II. Theodosios tarafından mimar Ruffinos’a yeniden yaptırılan Ayasofya, 415’te ibadete açıldı. 2. Ayasofya, 532’ye kadar şehrin en büyük kilisesi olarak varlığını devam ettirdi.
2. Ayasofya, I. Justinianus döneminde çıkan “Nika İsyanı” sırasında açılışından 117 yıl sonra 532’de yakılıp yıkıldı.

Ayasofya’nın Müzeye Dönüştürülmesi

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması ve yerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Ayasofya’nın tarihi de değişti.
Restorasyon çalışmaları nedeniyle 1930-1935 yılları arasında halka kapatılan Ayasofya’da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle bir dizi çalışma yapıldı. Bu çalışmalar sırasında çeşitli restorasyonlar, kubbenin demir kuşak ile çevrilmesi ve mozaiklerin ortaya çıkarılıp temizlenmesi işlemleri gerçekleştirildi.
Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla Ayasofya, müzeye dönüştürüldü.

Ayasofya, 1985’te UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdi. Açılışından İstanbul’un fethine kadar 915 yıl kilise, 1453’ten 1934’te alınan kararla müze oluncaya kadar cami olarak kullanılan, 86 yıldır da müze olarak hizmet veren Ayasofya, Türkiye’de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapıların ilk sırasında yer alıyor. Ayasofya’da müze olduktan sonra da çeşitli dönemlerde restorasyonlar yapıldı.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar