Çin’in Ürettiği Kendini Dezenfekte Eden Otobüsler, Güney Kıbrıs’ta Yollara Çıktı

cinin urettigi kendini dezenfekte eden otobusler guney kibrista yollara cikti
cinin urettigi kendini dezenfekte eden otobusler guney kibrista yollara cikti

Çinli şirketler tarafından üretilen Euro 6 standardına uygun ‘çevreci’ yolcu otobüsleri, Güney Kıbrıs’ta yolcu taşımaya başladı. ‘King Long’ adını taşıyan 155 otobüs Lefkoşa ve Larnaka’da toplu taşıma hizmeti verecek. Güney Kıbrıslı yetkililer, otobüslerin çevre dostu olmasının yanı sıra özellikle pandemi döneminde çok tercih edilen “kendi kendini dezenfekte” özelliğine dikkat çekiyor.


Çin Resmi Ajansı Xinhua’ya bilgi veren Güney Kıbrıs Ulaştırma, İletişim ve Çalışma Bakanlığı yöneticisi Aristotelis Savva, “Yeni otobüsler, sterilizasyon sistemleri de dahil olmak üzere artan güvenlik özellikleri taşıyor. Otobüslerin kendilerini hızla dezenfekte ediyor olması, toplu taşımayı özellikle pandemi döneminde çok daha güvenli hale getiriyor” dedi. 155 yeni otobüsün ülkelerinin filo kalitesini ve güvenliğini artırdığını da belirten Savva, “Şu an kullanılan diğer otobüslerle kıyasladığımızda bu çok ciddi bir gelişmeyi gösteriyor” yorumunu yaptı.

WiFi, USB şarj üniteleri olan otobüsler mobil uygulama sayesinde hava sıcaklığına göre otomatik olarak klimaları çalıştırıp derecesini de ayarladığı için şu anda 34 derece santigratlık yaz sıcaklıklarının yaşandığı Larnaka halkının ve turistlerin seyahatlerini daha kaliteli ve sağlıklı hale getirecek.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar