Dünyada 20 Bin Köprüye Sahip Tek Eyalet: Guizhou

dunyada bin kopruye sahip tek eyalet guizhou
dunyada bin kopruye sahip tek eyalet guizhou

Çin’in güneybatısında yer alan yüzölçümünün yüzde 92.5’i dağlık ve engebeli bir araziden oluşan Guizhou, aynı zamanda Çin’in ovası bulunmayan tek eyaleti özelliğini taşıyor.


Çin’in güneybatısında yer alan yüzölçümünün yüzde 92.5’i dağlık ve engebeli bir araziden oluşan Guizhou, aynı zamanda Çin’in ovası bulunmayan tek eyaleti özelliğini taşıyor. Coğrafi koşulların getirdiği çeşitli zorluklar nedeniyle Guizhou halkı, zengin doğal kaynaklarını yeterince kullanamıyordu. Merkezi hükümet bu zorluğu yenmek ve doğal kaynakların potansiyelinden yararlanmak için son yıllarda Guizhou’da büyük köprüler inşa etmeye başladı. Şu anda eyaletteki köprü sayısı 20 bini geçmiş durumda.

Bu zarif tasarımlara sahip köprüler, yerel halkın beğenisini kazanmanın yanı sıra tüm dünyanın dikkatini çekti. Verilere göre, Guizhou’da 20 binden fazla köprü bulunuyor. Eyalette, bugün dünyadaki mevcut tüm köprü çeşitleri mevcut. Dünyanın en büyük 100 köprüsünün 80’den fazlası Çin’de, 40’tan fazlası ise Guizhou’da yer alıyor. Guizhou’nun en parlak manzaralarından biri olan köprüler, bölgenin ekonomik kalkınmasına ve orta hâlli refah toplumuna büyük katkıda bulunuyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar