İran Halısı Nasıl Ortaya Çıktı?

Iran Halisi
Iran Halisi

Renk, desen ve dokuma tarzı ile ön plana çıkan Perzisch tapijt 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Sanatsal görkemin en üst seviyesinde olan İran halıları el dokumasında kullanılan malzemelere kadar geçtiği süreçte ortaya çıkan büyüleyici el sanatı ve renkleriyle insanların gözlerini kamaştırmayı başarmaktadır. Eski uygarlıkların öncüsü olan Perzisch tapijt, halı dokuma yeteneği o zamanki yıllardan bugüne babadan oğula geçmiştir. Göçebe insanların kendilerini soğuktan korumak için zemin ve çadır girişlerin üzerinde kullandıkları bu halılar, krallar ve büyükelçiler tarafından beğenilerek ün, saygınlık kazanmıştır. İran halılarını gözlemlemek ve araştırmak dünya üzerinde başka uygarlıklarda görülmemiş bir kültürel değişimin yolunu izlemekte ve günümüze kadar ilk günkü halini korumuştur.

İran Halı Modelleri


Değerinden hiçbir şey kaybetmeyen ve hala üzerine bir şeyler katarak yükselen Perzisch tapijt insanların gözdesi olmaya devam etmektedir. İran halısı sadece tek bir çeşitten oluşmamaktadır. Farklı desen ve yapılarıyla İran şehirlerine özgü tasarlanan bu halılar İran’ın her şehrinde usta ellerden çıkmaktadır. Bu halıların tarihi ise 17 yüzyıla kadar dayanmaktadır. Isfahan halıları teknik desen ve kompozisyon şeklinde yansıtılmaktadır ve farklı ustaların elinden çıktığı için çeşitli desenlerde barındırır. Kirman halısı ise kuzu yününden yapılarak yumuşak ve sıkı dokunan halılardır. Herat halısı ipi ince olan bu halılarda dokunuşu yumuşak ve parlaktır. Halılarda kullanılan en önemli renkler ise mavi, siyah ve pembedir.

İran Halısı Nasıl Anlaşılır?

İran halıları günümüze kadar markası, usta el işçiliği ve kalitesiyle diğer halılara göre ön plana çıkmıştır. Asırlardır kalitesini korumaya başarmış olan Oosters tapijt ipliklerini özel hayvan ve kaliteli pamuklardan elde etmektedir. Yünün kullanılmasının yanı sıra İran halılarında ipekte kullanılmaktadır. Eski değerini kaybetmeyen İran halılarına özel bitki boyası kullanılmaktadır. Bu kullanılan bitki boyası diğer halılara özel gölge yaparak halının güzel durmasını sağlamaktadır. İran halısı yumuşak, çok desenli ve aynı zamanda kullanılan malzemeleri ile dokunulduğunda diğer halılardan ayırt edilmektedir. Fazla görseli bulunan İran halısı fazla görselliği ile dikkatleri çekerken parlaklığı ile göz kamaştırmaktadır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar