Malta Altın Vizesine Genel Bir Bakış – AB’de Oturma İznine Giden Yol

dom
dom

Bay Willy Wonka, çikolata meraklılarının kendi fabrikasına gelebilmesi için altın bir bilet sunmuştu. Benzer şekilde Malta, dünyaca ünlü altın vize programı aracılığıyla Avrupa’ya meraklı olan kişilere AB bölgesine erişmek için yeni bir yol sunuyor.


Altın vize, tüm Avrupa Birliği’ne erişimeniz için kolay bir çözüm sunar. Malta devleti, Sicilya’dan (İtalya) 94 km uzaklıktadır ve Gozo and Comino isimli iki esas adadan oluşur. Ada, yabancı servetleri bölgeye getirmeye çok heveslidir ve Malta’ya yatırım yapmak siz ve ailenizin altın vize alması anlamına gelebilir. Kulağa hoş geliyor, öyle değil mi? Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Altın vize nedir?

Altın vize, size Malta’da daimi ikamet hakkı sunan biletinizdir. Bu vizeye bir Schengen oturma izni de dahildir ki, bu da 26 Avrupa ülkesine seyahat etmenize imkan sağlar.

Bu altın vizeyi nasıl alacaksınız?

Altın vize, en az beş yıl boyunca Devlet tahvilleri veya hisse senedi hazine bonoları dahil olmak üzere belirli miktarda yatırım yapan kişilere verilir.

Bu tür bir yatırım, aile üyelerinizin de Malta’ya girmesi ve kalıcı oturma hakkı elde etmesi anlamına gelir. Bu programın en iyi güzel yanı, yatırımlar yapıldıktan beş yıl sonra yatırım tutarının yatırımcıya geri ödenmesidir.

Yatırımlara ve maliyetlere daha yakından bakalım:

Devlet tahvillerine yatırım yapmak

Altın vize almanızı sağlayan ilk yatırım türü devlet tahvillerine yapılan yatırımdır. Hisse senetleri ve bonolar şeklindeki devlet tahvilleri yaklaşık 250 bin Avroya satılır ve bu tutar 5-yıllık bir süre zarfı geride kaldıktan sonra yatırımcıya geri ödenir.

Düşük miktardaki idari ve temsilci maliyetleri düşüldükten sonra alacağınız tam geri ödeme sizin için oldukça faydalı bir yatırım olacaktır. İlk yatırım tutarını bütçeledikten sonra 30.000 Euro’luk idari ve temsilci ücretlerini de eklemeniz gerekir.

Daha sonra büyükbaba ve büyükannenizi veya kayınpederinizi Malta’ya getirmek isterseniz 5000 Euro daha ödeyebilirsiniz. Malta’daki mülkler yaklaşık 10.000 Euro ek ücret karşılığında kiralanabilirler.

Malta’da bir mülk satın almak bütçenizi azaltsa da, bu uzun vadede daha değerli bir yatırıma dönüşebilir. Malta’da yaşamak aynı zamanda ülke kurallarına uygun bir şekilde sağlık sigortasına ve sigorta kapsamına erişebileceğiniz anlamına gelir.

Devlet tahvillerinin finansmanı ile yatırım yapmak

Teknik olarak konuşursak, devlet tahvillerinin finanse edilmesi yoluyla yatırım yapmanın çok daha ekonomik bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür bir yatırım yapmak, bir ikamet belgesi almaya hak kazanacağınız anlamına gelir, ancak bu seçenek Malta’ya yerleşmek istemeyen yatırımcılar için çok daha uygundur.

Bu tür bir yatırımın ücreti, popülerliği arttığı için şu an biraz daha yüksek ve 125.000 Euro civarında. Bu seçenek için, Malta’dan yasal yetki almak en iyisidir. Bu yatırımı güvence altına almak için yıllık yaklaşık 10 000 Euro gelir elde ettiğinizi kanıtlamanız gerekir.

road
road

Ekstra Faydalar

Charlie’nin büyükbabasını kendisiyle birlikte çikolata fabrikasına götürdüğünü hatırlıyor musun? Siz de büyükanne ve büyükbabanızın Malta’yı ikamet ülkeleri olarak göstermelerine hak kazanmaları için ek ücret ödeyebilirsiniz. Diğer birçok vize programı, büyükanne ve büyükbabaların da ikamet etmesine izin vermez.

Avantajları

Malta’da iş kurma ve İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn da dahil olmakla 27 AB ülkesinin tamamında yaşama, çalışma, eğitim ve iş kurma olanakları

Schengen Bölgesinde ömür boyu vizesiz seyahat

Malta’da ikamet etme, yerleşme ve süresiz olarak kalma hakkı

Malta vatandaşlığı yasalarına uygun olarak, bir süre ikamet ettikten sonra Malta vatandaşı olarak Uzun Süreli İkamet ve vatandaşlığa kabul için başvurma hakkı

Global İkamet Programı kapsamında vergi avantajı olasılığı

Protokol

Malta Altın vizesi teklifi, zengin içerikli bitter çikolata kadar cezbedicidir; ancak vizenin alınabilmesi için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Birincisi, Malta’yı eviniz adlandırmadan önce herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması gerekiyor. Ayrıca, temiz ve yasal bir gelir elde ettiğinizi kanıtlamanız gerekir. Yıllık kazançlarınız veya toplam varlıklarınız, ilk yatırım yapılırken hükümlerde öngörülen tutarlara eşit olmalıdır.

Onay mektubunuz gönderildikten sonra Malta’yı da ziyaret etmelisiniz, çünkü ülkede kalmak vatandaşlığınızı güvence altına alır.

İyi haber şu ki, bu fırsat Afganistan, İran ve Kore vatandaşları hariç diğer tüm ülkelerin vatandaşlarına açıktır.

Bekleme periodu

Yatırımı yaptıktan sonra vizeyi almanız yaklaşık yarım yıl ila bir yıl arasında zaman alacaktır. Şimdi başvurun ve vatandaşlık edinmeden önce ne kadar bekleyeceğinizi bilmeniz için gerekli olan tüm ayrıntıları elde edin.

Beklentiler

Malta’da İngilizce konuşulduğunu unutmayın, bu yüzden Adaya geldiğinize kendinizi kesinlikle yabancı gibi hissetmeyeceksiniz. Malta’nın sunduğu tüm fırsatları keşfetmek için altın vizenizi alın.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar