TCG Ufuk İstihbarat Gemisinin Teslim Tarihi Ertelendi

tcg ufuk istihbarat gemisinin teslim tarihi ertelendi
Fotoğraf: DefanceTurk

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ilk yerli ve milli istihbarat gemisi A591 TCG UFUK’un teslim tarihi ertelendi.


Sinyal İstihbarat (SIGINT&ELINT) kabiliyetlerine yönelik donatım faaliyetleri devam eden Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk’un Deniz Kabul Testleri (SAT) devam ediyor. Daha önceden A591 TCG UFUK istihbarat gemisinin 31 Temmuz 2020’de Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edileceği ifade edilmişti. Son olarak Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada deniz kabul test vurgusu yapılması TCG UFUK’un Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim tarihinin ertelendiği şeklinde yorumlanmıştı.

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre COVID-19 salgınından dolayı normal şartlarda 31 Temmuz 2020’de Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanan TCG UFUK’un teslim tarihi ertelendi. Yeni teslim tarihine yönelik ise net bir ifade mevcut değil. Bahse konu ertelemenin uzun bir süreç olmadığı ve TCG UFUK’un en yakın zamanda Türk Donanmasına teslim edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği de aktarıldı.

“MİT’in teknolojik kapasitesini artırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî İstihbarat Teşkilatı İstanbul Bölge Başkanlığı Yeni Hizmet Binası açılışında yaptığı konuşmada; MİT’in teknolojik kapasitesini artırdıklarını, fiziki şartlarını geliştirdiklerini ayrıca teşkilatın hukuki mevzuatını da güçlendirerek istihbari ve operasyonel çalışmaları için gerekli altyapıyı oluşturduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede yaptığımız yatırımlar sayesinde teşkilatımız İHA, SİHA, istihbarat gemisi, istihbarat uçağı, uydu gibi pek çok yeni teknik kabiliyete kavuşarak görünmezi görünür kılma yolunda mesafe kat etti. Teknik istihbaratın özellikle yan unsur olmaktan çıkması, ana iştigal alanı hâline dönüştürerek pek çok devletin destek talebinde bulunduğu bir ülke hâline geldik” diye konuştu.

Türk İstihbarat Gemisi TCG UFUK

Türk Deniz Kuvvetleri’nin SIGINT platformuna yönelik ihtiyaçlarını karşılamak için MİLGEM Projesi Ada Sınıfı Korvet platformu üzerinden tasarlanan Test ve Eğitim Gemisi “TCG Ufuk A-591” 9 Şubat 2019 tarihinde denize indirilmişti.

STM tarafından tasarlanan geminin üretimi için 2017 yılında İstanbul Tersanesi (İstanbul Shipyard) ile sözleşme imzalandı. 15 Mayıs 2017 tarihinde, STM ile İŞBİR arasında Test ve Eğitim Gemisinde (TVEG) kullanılacak olan 4× 750 kVA gücündeki jeneratörlerin sözleşmesi imzalandı. Geminin görev sistemleri Aselsan tarafından tedarik edilmektedir.

İstanbul Denizcilik Tersanesi tarafından 30 blok halinde imal edilen geminin üst bina ve direkleri dahil kızak üzerinde birleştirilmesi 24 Temmuz 2018’de tamamlandı. Gemi için yaklaşık 920 ton sac, 12,5 ton aliminyum, 6 bin 340 metre boru işlendi ve bir araya getirildi. İlk kaynağı 2 Mayıs 2017de yapılan ve resmi olarak A-591 borda numarası ve Ufuk adı verilen test gemisinin 31 Temmuz 2020’de teslimi planlanıyor. A-591 Ufuk Korveti, milli istihbarat sisteminin kapasitesinin artmasında önemli bir çarpan olacak.

Test ve Eğitim Gemisi A-591 Ufuk İstihbarat Gemisi (SIGINT&ELINT) olarak kullanılacak. TCG Ufuk, 99,5 metre uzunluğa, 14,4 metre azami genişliğe 3,6 metre su çekimine ve 2400 ton deplasmana sahip. Yaklaşık 8600 kWsa toplam güç ile 18+ knot azami hıza ulaşabiliyor. 10 tonluk helikopter pistine sahip olan A-591 Ufuk, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek kapasiteye sahip.

Sosyal medyada geminin neden konvansiyonel silah sistemlerine sahip olmadığına ilişkin çokça soru soruluyor. TCG Ufuk istihbarat amaçlı olduğu için, ayrıca tehdit olarak algılanmaması adına silah sistemlerine sahip değildir. Modern donanmalardaki muadillerinde de konvansiyonel silah sistemleri bulunmamaktadır. İstihbarat gemilerinin ana silah sistemleri sahip oldukları donanımlardır.

Kayna: DefanceTurk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar