Türkiye’nin F-35’lerinin ABD Ordusuna Devredilmesi İçin Sözleşme

turkiyenin f lerinin abd ordusuna devredilmesi icin sozlesme
turkiyenin f lerinin abd ordusuna devredilmesi icin sozlesme

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan sözleşme açıklamasında Türkiye’nin siparişi kapsamındaki Lot-14 (14. Düşük Yoğunluklu Üretim Paketi) F-35 savaş uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri kullanımına alınması amacıyla çeşitli modifikasyonlardan geçirilmesi için sözleşme imzalandığı bilgisi yer aldı.


Sözleşme açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “İşbu değişiklik, Türkiye Cumhuriyetinin F-35 programından çıkarılmasına müteakiben yeniden mevkilendirilen 8 adet Lot 14 F-35A Lightning II uçağı ve Hava Kuvvetleri için 6 adet Lot 14 F-35A uçağının teminatına ilişkin seçenekleri belirtir.”

Yaklaşık 850 milyon dolarındaki sözleşme kapsamında toplam 14 adet Lot 14 F-35 savaş uçağının modifikasyondan geçirilmesi ve işlemlerin 2026 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle ABD ve Türkiye arasında gerçekleşen kriz ABD’nın son adımı ile daha da derinleşmiş oldu. İmzalanan bu sözleşme ile henüz Türkiye’ye teslim edilmeyen ancak Türkiye’nin siparişi kapsamındaki uçakların ABD Ordusuna devredilmesi sağlanacak.

Türkiye’ye teslim edilen yani mülkiyeti Türkiye’ye verilen 6 adet F-35’in diğer teslim edilmeyen siparişlerin akıbeti ise henüz belli değil.

Kaynak: DefanceTurk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar