Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Bayraktar TB2 SİHA’larını İlk Kez Tatbikatta Kullandı

ukrayna silahli kuvvetleri bayraktar tb sihalarini ilk kez tatbikatta kullandi
ukrayna silahli kuvvetleri bayraktar tb sihalarini ilk kez tatbikatta kullandi

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Baykar Savunma’dan tedarik ettiği Bayraktar TB2 SİHA’ları ilk kez düzenlenen bir tatbikatta kullandı.


12 Ocak 2019’da dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Türkiye ile Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) satın almaya yönelik anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu. Söz konusu alım kapsamında Baykar Savunma tarafından Ukrayna Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak 6 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve 3 adet yer kontrol istasyon kısa sürede üretilerek teslim edildi.

2020 Mart ayında açıklamada bulunan Ukraynalı ordu yetkilileri Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’lar Ukrayna’da test uçuşlarını başarıyla geçtiğini açıkladı. Yetkili tarafından yapılan açıklamada “Bayraktar’ı hızla havaya kaldırdık ve muharebe eğitimine başladık.” ifadeleri kullanıldı.

Gerçekleştirilen başarılı kabul testleri sonrası Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Bayraktar TB2 SİHA’ları ilk olarak, yakın zamanda Rivne bölgesinde gerçekleştirilen büyük çaplı müşterek tatbikat sırasında hedeflerin havadan imha edilmesi sırasında kullandı.

Gerçekleştirilen müşterek tatbikat sırasında, Türk yapımı silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2 düşman pozisyonlarının tespit, teşhis ve yeniden değerlendirilmesi sırasında kullanıldı ve öncelikli olduğu simüle edilen bir hedefe yüksek hassasiyetli mühimmatı MAM-L bir atış gerçekleştirdi.

Hedefin imha edilmesi sırasında Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L yarı aktif lazer güdümlü mühimmat kullanıldı. Bu bomba, 8+km’ye kadar menzili ile yaklaşık 10 kg’lık bir harp başlığına sahip. Defense Express tarafından tatbikatta Bayraktar TB2 SİHA’ların kullanıldığı anlara ilişkin video paylaşıldı.

Baykar Savunma tarafından Türkiye’de ilgili kurumlara 110 adet Bayraktar TB2 S/İHA teslim edilmişken Katar ve Ukrayna ordularında da kullanılan Bayraktar TB2 S/İHA’larla birlikte toplamda 122 adet Bayraktar TB2 S/İHA 200.000 saati aşkın uçuş icra etmiş durumda.

Kaynak: DefanceTurk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar