Yemek Yapmanın Duygusal Sağlığımıza 5 Faydası

yemek yapmak
yemek yapmak

Her gün aynı enerji ile eve dönmeyiz. Bazı günler, diğerlerinden daha zor, yorucu geçmiş olabilir. Bazen stres altında kalır ve günün bir an önce bitmesini dileriz. Uzmanlar, kötü bir gün geçirdiğinizde, eve gelir gelmez kendinizi kanepeye atmak yerine mutfağa girmenin, içinde bulunduğunuz duruma çok daha faydalı olabileceğini söylüyorlar. Hatta olumsuz ruh haline karşılık dünyada yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birinin de “Mutfak Terapisi” (Culinary Therapy) olduğunu belirtmekte fayda var.

Yemek yaparken enerjinizi belirli bir amaca yönlendirirsiniz.


Bu da dikkatinizi dağıtan tüm olumsuz durumlardan, bir süreliğine dahi olsa, sizi uzaklaştırır, sakinleştirir. Elbette, diğer tüm uğraşlarda olduğu gibi, yemek yapmak da belirli bir çaba ve zaman gerektirir. Ancak basit tariflerin yer aldığı bir yemek kitabı ile konuyla haşır neşir olmaya başlayabilirsiniz. Hatta dilerseniz, günümüzde internet platformlarında yemek yapmayı kolaylaştırıcı ve konuya ilk etapta yabancı olanlarımızı da kayırıcı pek çok video tarif de bulunmaktadır. Su adresi kullanarak Youtube’ dan dilediğiniz yemek tarifi videosunu cihazınıza indirebilirsiniz: www.flvto.biz/tr64/youtube-to-mp4/

Yemek yapmak, sonunda ödülü garanti olan bir uğraştır.

Yemek yapmak, akıl sağlığı açısından iki farklı açı oluşturur: aktivite ve sonuç.

Dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak bulunan Mutfak Terapisi Kursları’ nın çok başarılı sonuçlar elde ediyor olması bir tesadüf değil. Yemek yapmak, psikolojide harekete geçirmek olarak tabir edilen etkiyi doğurur. Bu da, harcanan eforun anlam kazanması demektir çünkü gerçekleştirilen eylemin ardından ortaya maddi bir sonuç çıkar. Yemek yapmanın ödülü, işin sonunda lezzetli bir öğün kazanmaktır ve gerçekleştirilen bir görevin olumlu sonuçlanması, psikolojik anlamda da bizi tatmin edici bir süreç doğurur.

Yaratıcılık, iyi hissetmemizi sağlar.

Bunun için en ideali, işe kolay tariflerle başlamaktır. Birkaç malzeme ve daha kısa hazırlama ile pişirme süresi gerektiren tarifler, hazırlayan kişide kaygı doğurmaz. Durum böyle olunca da, kişi kendi yaratıcılığına odaklanmak için de uygun bir ortam edinmiş olur. Yaratıcılığınızı beslemek için, mutfakta geçirdiğiniz süre boyunca uygun müzikler dinlemeyi de deneyebilirsiniz. Youtube platformu üzerinde, yemek yapmak için en iyi şarkılar gibi başlıklar altında pek çok şarkı listesi bulabilirsiniz. Bunların içinden favorilerinizi, dilerseniz cihazınıza mp3 donustusturucu özelliğinden faydalanarak www.flvto.biz/tr64/ adresi aracılığıyla indirebilir veya yine aynı adresten link seçeneğini kullanarak dilediğiniz kişi ile paylaşabilir, bu faydalı uğraşa onu da dahil edebilirsiniz.

Yemek yapmak, yaşam kalitenizi arttırır.

Konunun en temelinde yemek yapmak, bir kişisel bakım aktivitesidir. Belirli malzemeleri alarak bunlardan lezzetli bir öğün elde etmek hem vücut hem de ruh sağlığı için tartışılmaz faydalar oluşturur. En güncel ve pratik tariflerden haberdar olmak için interneti de efektif kullanmakta yarar var. Buyurun; youtube video indir (www.flvto.biz/tr64/youtube-to-mp3/) özelliği ile, merak ettiğiniz tüm tarifler ve fazlası, sadece birkaç tık ötenizde.

Yemek yapmak, kültürümüzde değer vermenin en temel göstergelerinden biridir.

Kurduğumuz sosyal bağların belki de en eskisi ve günümüzde de hala en kabul görenidir, sevdiklerimizle bir sofrada buluşmak ritüeli.

İster çocuklarını, torunlarını yemeğe bekleyen bir babaanne / anneanne olsun, işter mesai ile çalışan bir anne, isterse de günün yorgunluğunu, negatifliğini arkadaşının, partnerinin üzerinden atmasına yardımcı olmak isteyen herhangi birimiz. Nesillerdir çok iyi biliriz ki, birbirimizle kurduğumuz en samimi ve belki de en sağlam bağlardan biridir yemek bağı. Sevdiğiniz, önemsediğiniz birileri için hazırladığınız bir yemek her şeyden önce size kendinizi iyi hissettirecek bir uğraştır. Eserinizi diğerleri tattığında, yüzlerinde oluşacak o mutlu ifade bile, sizi bir sonraki mutfak macerasına hazırlayan en önemli motivasyonlardan biridir.

Lezzetli günler dileriz!


İlk yorum yapan olun

Yorumlar