HES Kodu ile Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Otobüs bileti satın alma işlemlerinden önce günümüzde otobüsler aracılığıyla seyahat edecek olan kişilerin alması gereken bir kod numarası bulunmaktadır. Bu kod numarasına HES kodu adı verilmektedir. HES kodu genel olarak tren, otobüs veya uçak ile seyahat edecek olan kişilerin almadan yola çıkmasının mümkün olmadığı bir koddur. Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle çeşitli uygulamalar hayata geçirilmiştir. Ülkemizdeki bu uygulamalardan biri de HES kodudur.


HES kodu, koronavirüs salgın hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmaması, kişiler arasında yaygınlaşmaması, hastalığın kişiler arasında yaygınlaştığında da kontrol altında tutulması amacıyla uygulanmaktadır. Çünkü HES kodu sayesinde aynı araç içerisinde seyahat eden, birbiri ile temas eden kişilerin takibi kolaylıkla yapılmış olmaktadır. Ayrıca bu kod otobüs bileti, uçak bileti ve tren bileti almak için artık zorunludur.

Otobüs Bileti İçin HES Kodu Alma

HES kodu alınmasının farklı iki yöntemi bulunmaktadır. Otobüs bileti alarak otobüs ile seyahat gerçekleştirecek olan kişiler bu iki yöntemden herhangi birini dilediği gibi tercih edebilmektedir. Çünkü iki türlü de alınacak olan kod, seyahat bileti almadan önce aynı amaçla kullanılmaktadır. HES kodu alınmasının yollarından ilki; Hayat eve Sığar adlı mobil uygulamadır. Bu mobil uygulama hem Android işletim sistemli cihazlar için Google Play Store’da, hem de iOS işletim sistemli cihazlar için iOS App Store’da bulunmaktadır.

Otobüs bileti satın al işlemi yapılmadan önce HES kodu alınmalıdır çünkü otobüs firmaları, bilet satışı yapmadan önce müşterilerinden bu kodu istemekte, sonra satışı gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile bu kod, otobüsler ile şehirlerarası yolculuk gerçekleştirmeden önce her kişi tarafından alınmalıdır.

Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını mobil cihazlarına indiren kişiler, uygulamanın seçenekleri arasında yer alan HES Kodu İşlemleri’ne giriş yapmalıdır. Buradan da kişiler, HES Kodu Oluştur seçeneğine tıklamalıdır. İşlemlerin tamamlamasından sonra otobüs seyahati yapacak olan kişiler, ekrana gelen kısma kod kullanım süresini girmelidir. Otobüs bileti alma aşamasında da bu kod, otobüs firmasına verilmelidir.

HES Kodu, cep telefonlarından 2023’e SMS gönderilmesi yoluyla da alınabilmektedir. Bunun için kod almak isteyen kişiler, cep telefonlarının kısa mesaj bölümüne girmelidir. Kısa mesaj olarak aralarda boşluk bırakılarak TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarası son dört hanesi ve de gün sayısı yazılmalıdır. Yazılan bu kısa mesaj 2023’e gönderilmelidir. Bu işlem sonrasında HES kodu mesaj yoluyla kişilere ulaştırılmaktadır. Alınan kod, otobüs bileti satın al sırasında otobüs firmasına verilmelidir.

Otobüs Bileti Alırken HES Kodu

Otobüs yolculuklarından önce herkesin HES Kodunu alması gerekmektedir. Otobüs bileti satın alma işleminden önce herkesin gün sayısını oldukça iyi hesaplaması gereklidir. Kişilerin kod alırken gün sayısını, tüm seyahati kapsayacak şekilde alması önerilmektedir. Aksi takdirde yolculuk gerçekleştirmede sorunlar yaşanacaktır. Bu noktada kişilere, toplam seyahat tarihinden yaklaşık olarak bir hafta daha fazla gün için geçerli kod alması tavsiye edilmektedir.

Otobüs bileti satın al işlemi eğer 0 ve ve 2 yaş arası için yapılacaksa buna gerek yoktur. Fakat 2 yaşının üstünde olan herkesin HES Kodu alması gereklidir. Ayrıca 65 yaş üstü olan kişiler sadece HES Kodu değil, seyahat etmek için özel olarak izin belgesi de almak zorundadır. 65 yaş üstü kişiler, gittikleri yerde en az 1 ay ikamet etmek durumundadır. Bu iki yöntem dışında dilerseniz kolaylıkla biletler.com üzerinden HES Kodu ile otobüs bileti satın alabilirsiniz.

 

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar