Kürtaj Yaptırmak Gelecekteki Doğurganlığı Etkiler mi?

kurtaj yaptirmak
kurtaj yaptirmak

Kürtaj Yaptırmak Gelecekteki Doğurganlığı Etkiler mi?: Türkiye’de her 4 kadından biri istemeden gebe kalmaktadır. Bu kadınların da büyük çoğunluğu bekar ve gelecekte çocuk istemi olan hastalardır. Bu nedenle kürtaj ile ilgili en çok merak edilen konulardan birinin de ileride tekrar hamile kalınıp kalınamayacağı olduğunu belirten Doç. Dr. Deniz Ulaş, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Her cerrahi girişim gibi tabi ki kürtajın da bazı riskleri olduğunu belirten Dr. Deniz Ulaş, yasal süreler çerçevesinde yani gebeliğin 10. Haftasına kadar yapılan kürtajlarda gerekli özen gösterilirse ve hiçbir komplikasyon olmazsa kürtajın ilerideki doğurganlığı ve gebe kalmayı etkilemeyeceğinin altını çizdi.

Peki hangi durumlar olursa kürtaj sonrası hamilelik zorlaşır ve kısırlık ortaya çıkabilir?

Rahimde parça kalması (Rest plasenta)

Kürtaj sonrası rahimde parça kalması sık rastlanan bir komplikasyondur. Kürtaj sonrası ultrasonla rahimin kontrol edilmesi bu riskin ortaya çıkmasını önler. Rahimde parça kalması aşırı kanamaya veya enfeksiyona yol açabilir. Bu enfeksiyon zamanla yukarı doğru yayılabilir, tüpleri, bağırsakları ve yumurtalıkları da içine alabilir.

Enfeksiyon tüplerde zedelenmeye veya tıkanıklığa yol açar. Eğer tüp hasar görürse dış gebelik veya kısırlık görülme ihtimali artar. Her iki tüp de enfeksiyona bağlı tıkandıysa ancak tüp bebek tedavisi ile hasta gebe kalabilir.

Enfeksiyon karın içine yayılırsa da batın içi tubaovaryan apse oluşumuna neden olabilir. Apse farkedilmez ve tedavi edilmezse hastayı ölüme kadar götürebilir.

Rahim içi yapışıklık oluşması (Asherman Sendromu)

Kürtaj sırasında tüm rahim duvarları içerde parça kalmaması için temizlenir. Ama bu kazıma işlemi gereğinden fazla yapılırsa rahim duvarı zarar görür ve rahim içi yapışıklıklar oluşabilir.

Rahim içi yapışıklık olması kendini kürtaj sonrası adet görememe veya adet miktarının çok azalması şeklinde gösterir.

Rahim içi yapışıklık varsa sonraki gebeliklerde embriyo rahime tutunamaz çünkü rahim duvarı çok incelmiştir ve rahim duvarının kan akımı azalmıştır. Bu durumda bebek rahime tutunamaz, tutunsa bile erken gebelik haftalarında düşük gerçekleşir.

Rahim içi yapışıklık tanısı hastanın şikayetlerine ve ilaçlı rahim filmine ( HSG ) göre konur. Bu durumda histeroskopik olarak rahim içi yapışıklıkların temizlenmesi gerekir.

Enfeksiyon

Kürtaj sırasında sterilizasyon kurallarına dikkat edilmezse, hasta kişisel hijyenine dikkat etmezse enfeksiyon gelişebilir. Aynı rahimde parça kalması durumunda olduğu gibi enfeksiyon tüplere ve karın içi organlara yayılabilir. Bu da tüplerde tıkanıklık, karın içi abse oluşumuna neden olur ve hastanın gelecekteki doğurganlığı olumsuz etkilenir.

Bu nedenle kürtajın güvenilir yerlerde hijyen kurallarına dikkat ederek yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Deniz Ulaş Hızlı, merdiven altı diye tabir edilen yerlerden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca kızlık zarı bozulmadan da bir genç kızın gebe kalabileceğini söyleyen Dr. Ulaş, kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılabileceğini, işlem sırasında kızlık zarı bozulursa kürtaj yapıldıktan sonra aynı seansta kızlık zarı dikimi işleminin yapılabileceğini belirtti.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar