Trenle Seyahat Etmenin Avantajları

Kars Dogu Ekspresi
Kars Dogu Ekspresi

Bir tatile çıkmayı planlıyorsunuz ancak saatler öncesinden uçak için beklemeye pek de sabrınız yok ya da gitmek istediğiniz şehre vardığınızda, saatlerce uzun kuyruklarda taksi beklemek size karın ağrısı gibi görünüyor olabilir. Seyahatlerinizde treni tercih etmenizin sayısız avantajı bulunuyor. Yazının geri kalanında bu avantajların en önemlilerine değineceğiz.

Tren, daha çevreci bir seyahat alternatifi olarak kabul edilmektedir.


Trenler, yolcu başına kilometrede tüketilen enerji değerlendirildiğinde, kara taşıtlarına göre %30, hava taşıtlarına göre %20 daha az yakıt tüketir. Karbon salınımları da diğer seyahat araçlarına göre daha azdır. Çevreye verdikleri gürültü de aynı şekilde daha düşüktür. Tüm bu sebeplerden, trenle seyahat sürdürülebilirlik açısından daha iyi bir tercihtir.

Tatile trenle çıkıyorsanız, tatil siz trene bindiğiniz an başlar.

Uçağa binmeden önce üç saat önce havaalanında olmak zorundasınız. Trenle seyahat ediyorsanız, böyle bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Tren seyahatlerinde check-in işlemleri de uçak seyahatlerine kıyasla daha kısa sürmektedir. Uçakla seyahat ederken tatiliniz uçaktan dışarı adım attığınız anda başlar, tren ile seyahat ise tatilin bir parçası olarak değerlendirilir. Ayrıca, trenle giderken, arkanıza yaslanıp geniş pencerelerden manzaranın tadını çıkartmak gibi bir ayrıcalığınız olur. Bunu, araç kullanıyorsanız veya uçak ile seyahat ediyorsanız yapmanız çok da mümkün olmayacaktır. Bu epik manzaraların tadını çıkartıyorken, kulağınızda en sevdiğiniz müzikler de sizle olsun isterseniz, seyahatinizin öncesinde birkaç dakikanızı ayırın ve ( 2conv.com/) linkine giderek istediğiniz şarkıları Youtube’ dan dilediğiniz cihaza mp3 olarak indirin.

Trenle seyahat hem küçükler hem de büyükler için daha konforludur.

Pek çok kişi için trenin belki de en temel tercih sebeplerinin başında, diğer seyahat araçlarına nazaran çok daha geniş ve konforlu olması gelmektedir. Ayrıca trende emniyet kemeri bulunmaz, dolayısı ile dilediğiniz zaman yerinizden kalkabilir, hareket edebilirsiniz. Bu olanak özellikle uzun seyahatlerde, küçük çocuklu aileler için kurtarıcı gibidir. Çocuklar, hele ki bunların küçük olanları, o kadar uzun süre hareket etmeden sakince oturmakta zorlanabilirler.

Öte yandan, trende seyahat ederken elinizin altında sevdiğiniz dizinin birkaç bölümü veya minik yolcular için neşeli birkaç müzik videosu olsun isterseniz, seyahatiniz öncesi dilediğiniz videoyu, youtube video indir özelliği sayesinde ( 2conv.com/tr55/youtube-mp3 ) linkine giderek cihazınıza indirebilir, tren seyahatiniz esnasında ve sonrasında istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Bazı trenlerde yemekli vagon seçeneği bulunmaktadır. Öte yandan, trenlerde yiyecek ve içecek bulundurma kısıtlamasının olmadığını da hatırlatmak isteriz. Bu da demek oluyor ki, her zaman yanınızda sevdiğiniz atıştırmalıklarınızı götürebilirsiniz.

Tren sizi gitmek istediğiniz şehrin kalbinde bırakır.

Pek çok şehir için, tren istasyonları şehir merkezinde yer alır ve herhangi bir transfer işlemine gereksinim duymazsınız. Herhangi bir ekstra taşıt kullanmayacak olmanız demek, trafik problemi yaşamayacağınız anlamına da geldiğinden aslında trenden iner inmez etrafı keşfe başlama imkanına sahip olursunuz.

Tren ile seyahat ediyorsanız, limitsiz bagaj hakkına sahip olursunuz.

Özellikle uzun sürecek tatiller için yanınıza daha fazla eşya almanız gerekebilir. Böyle bir durumda, ya aracınızın bagajı bunun için yetersiz gelir ya da havayollarının ekstra bagaj için sunduğu fahiş fiyatlara boyun eğmek zorunda kalırsınız. Eğer tren ile seyahat ediyorsanız, böyle bir sorun sizin için geçerli değildir. Tren ile seyahat ederken, yanınıza dilediğiniz kadar ya da en iyisi taşıyabileceğiniz kadar, bagaj alabilirsiniz.

Öte yandan tren seyahatleriniz esnasında, bagajlarınız da sizinle olur, onları ayrı bir vagona vermek zorunda kalmazsınız. Dolayısı ile yolculuk esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm eşyaların elinizin altında olması konforunu yaşayabilirsiniz.

Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar