Zağnos Paşa Camii ve Külliyesi Hakkında

zagnos pasa camisi ve kulliyesi hakkinda
Fotoğraf: wikipedia

Zağnos Paşa Camisi veya Balıkesir Ulu Camii, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Paşa tarafından Balıkesir’de bir külliye olarak yaptırılmıştır. Günümüzde hamamı ve camisi ayaktadır. Çevresindeki türbe, muvakkithane ve hamam ile birlikte bir külliyedir.


Cami, Fatih’in 48 adamının görevlendirilmesiyle 6 haftada yaptırılmış ve 3 Mart 1461 günü büyük bir törenle ibadete açılmıştır. Cami, Arnavut İskender Bey’in yol arkadaşı Vrana Konti’nin oğlu olan Zağnos Paşa tarafından 1460-61 yıllarında yaptırılmıştır. 1897 yılındaki bir depremde büyük hasar görmüştür. Bugünkü cami 1902’de yeniden inşa edilmiştir. 1000 kişilik kapasitesiyle Balıkesir’in en büyük camisidir. Balıkesir’in tam ortasında yer almaktadır. Mehmet Akif Ersoy, Türk Kurtuluş Savaşı döneminde bu camide bir hutbe vermiş ve vatanı kurtarma konusunda halkı heyecanlandırmıştır. Ayrıca Atatürk’ün hutbesini okuduğu ilk ve tek camidir. O hutbe, Balıkesir Hutbesi olarak bilinir. Caminin minaresinden şehrin her tarafı izlenebilmektedir.

Günümüzdeki cami, dönemin mutasarrıfı Ömer Ali Bey tarafından 1904 yılında eski caminin temelleri üzerine yaptırılmıştır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar