Derbent Tren İstasyonu Ne Zaman Açılacak?

Derbent Tren İstasyonu Ne Zaman Açılacak?
Derbent Tren İstasyonu Ne Zaman Açılacak?

Derbent Tren İstasyonu, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından 2 Mayıs 2019 tarihinde kapatmıştı. Bölge sakinleri ve özellikle Derbent bölgesinde site ve villaları bulunan İstanbullu vatandaşlar durumu CİMER’e yazmalarından sonra tren istasyonu yeniden açılacak. Derbent Tren İstasyonu bölgesinde yeni istasyon çalışmaları başladı.

2 MAYIS 2019’DA KAPATILMIŞTI


Özgür Kocaeli’den Cemalettin Öztürk’ün haberine göre;Haydarpaşa-Bağdat Demiryolu Hattı’nın hizmete açıldığı 1800’lü yılların sonundan beri faaliyet gösteren tarihi Derbent Tren İstasyonu yüz yılı aşkın bir süredir hizmet veriyordu. İstanbul-Adapazarı banliyö trenleri Derbent İstasyonu’nda duruyordu. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren Projesi nedeniyle 2014 yılında Derbent İstasyonu’nu kapattı. Süre tamamlandı ve YHT seferleri başladı. Ancak Demiryolları 2 Mayıs 2019 tarihinde bu sefer de Köseköy-Pamukova arasında yapacağı sinyalizasyon projesini bahane göstererek istasyonu açmadı. Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş ve mahalle sakinleri eylem yaparak tarihi istasyonun yeniden açılmasını talep etti, konu Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’ne kadar iletildi.

İSTANBULLU YAZLIKÇILAR DEVREYE GİRDİ

Adapazarı-Haydarpaşa arasında sefer yapan banliyö treni ve posta trenleri Derbent İstasyonu’nda hep durdu; yolcu alıp yolcu indirdi. Çok uzun yıllar Seka ve diğer fabrikalarda çalışan işçiler de işlerine bu istasyondan trene binerek gidip geldi. Kartepe ve civar bölgelerdekiler için bu istasyon hep çok önemliydi. İstasyon, 2 Mayıs 2019 yılında kapandı. Tarihi Gar binasındaki personel başka bölgelere gönderildi. Yüksek Hızlı Tren de Derbent’te durmuyor. Tamamen iptal edilen Derbent Tren İstasyonu’nun işler hale gelmesi için bölgede oturan İstanbullu yazlıkçılar devreye girdi. Bu bölgedeki site ve yazlıklarda oturan İstanbullu yazlıkçılar, araçlarıyla gelip gitmek yerine tren yolculuğunu tercih etmeye başlamışlardı. İstasyon kapatılınca bu durumu CİMER’e yazdılar. Bu yazışmaların ardından Derbent Tren İstasyonu yeniden açılacak. Tabi, amaca uygun hizmet etmesi için pandemi nedeniyle durdurulan Adapazarı banliyösünün de seferlere yeniden başlaması gerek.

İSTASYON İNŞAATI BAŞLADI

2 Mayıs 2019 tarihinde kapanan Derbent Tren İstasyonu yeniden açılıyor. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü, Haydarpaşa-Adapazarı banliyö tren seferlerinin Derbent İstasyonu’nda durması için yeni istasyon inşaatına başladı. Gidiş ve geliş yönünde karşılıklı yapılacak istasyonların genişliği 3’er metre, uzunlukları 160 metre civarında olacak ve istasyonlar çelik konstrüksiyondan yapılıyor.

ERDAL BAŞ: “BAŞARDIK”

Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş, tarihi Derbent Tren İstasyonu’nun yeniden açılmasının mahalle adına sevindirici olduğunu belirtti. Gazetemize bilgi veren Baş, “Derbent Tren İstasyonu tarihi bir öneme sahip. Yüz yıldır burası açık. Yüksek Hızlı Tren Projesi başladı, istasyonumuz üç yıl kapalı tutuldu. Proje bittiği zaman açılacaktı. YHT seferleri başladı ama istasyonlarımız yine kapalı tutuldu. Hem YHT hem de Adapazarı-Haydarpaşa banliyö trenleri Derbent İstasyonu’nda durmadı. Mahalle sakinleri olarak istasyonumuza sahip çıktık. Sağ olsunlar bazı siyasetçileri devreye koyduk. Mahalle sakinleri değerlerine sahip çıktı. İstanbullu yazlıkçılarımız konuyu önemsedi. İstasyonumuzu yeniden açıyoruz. İstasyon inşaatları başladı” dedi.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar