E-Duruşma Sistemi Tanıtıldı

E-Duruşma Sistemi Tanıtıldı
E-Duruşma Sistemi Tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin pazartesi gerçekleşen toplantısında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargıda dijitalleşme alanında atılan adımlara dair bir sunum yaptı. Bakanlığın pilot uygulamaların akabinde yaygınlaştırmayı hedeflediği E-Duruşma’ya dair sunumda, yargıda yapay zeka uygulamalarına dair atılacak adımlar da yer aldı.


Gül, yargıdaki dijitalleşme alanında gelinen noktayı ve atılan adımları kabineye sundu. Yargı ıslahatı strateji evrakında, “yargıda dijital dönüşüm ve bu suretle vatandaşların işlerinin kolaylaştırılması hedeflendiği” belirtilen sunumda, “E-duruşma” sistemi hakkında bilgi verildi. Evrakta hukuk duruşmalarındaki duruşmalara adliye dışından sesli ve imajlı iştiraki sağlamak için programın tasarlandığı belirtilirken, “Çalışmalar daha evvel başlamış olmakla birlikte, Kovid-19 salgını nedeniyle e-duruşma çalışmalarına sürat verilmiştir. Uygulamadan, avukat, davacı, davalı, şahit ve uzmanlar faydalanacaktır” denildi.

Sunumda sistemin nasıl çalışacağı şöyle anlatıldı: “Yargılamalara hakim olan temel unsurlardan biri de yüz yüzelik unsurudur. Duruşmalara sesli ve manzaralı iştirak ise istisnadır. E-duruşma uygulaması öncelikle avukatlar tarafından kullanılacak ve uygulama süreç içerisinde taraf, şahit ve uzmanları de kapsayacaktır. E-duruşma avukatın talebine ve hakimin kabulüne bağlıdır. Talebin duruşmadan 24 saat evvel sisteme gönderilmesi gerekmektedir. Talebin kabulü halinde e-duruşma, duruşma saatinde canlı görüntü konferans yoluyla yapılmaktadır. E-Duruşma oturumlarına iştirak ve oturumların kaydında güvenlik üst seviyede sağlanmıştır.”

“E-Duruşma” sistemi ile “zaman ve emek tasarrufu” sağlanacağı belirtilen sunumda, “Vatandaşlarımız adalet hizmetlerini daha zahmetsiz alacaklardır. Hukuk yargılamaları, makul müddette ve daha az masrafla çözülecektir. Adalet hizmetlerinden memnuniyetin artması hedeflenmektedir, vatandaşlarımızın adliyeye gitmeden hizmet alması sağlanarak adliyelerin yoğunluğu azaltılacaktır” denildi.

Sunumda SEGBİS’te bir duruşma salonu sisteminin ortalama maliyetinin yaklaşık 200 bin TL olduğu lakin “E-duruşma” sisteminde bu maliyetin 15-20 bin TL civarında olduğu da belirtildi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar