EBA Nedir? EBA Nasıl Kullanılır? EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? EBA Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır

EBA Nedir? EBA Nasıl Kullanılır? EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? EBA Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır
EBA Nedir? EBA Nasıl Kullanılır? EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? EBA Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır

Eğitim Bilişim Ağı ya da kısaca EBA, Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan sosyal nitelikli eğitsel elektronik içerik ağıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. EBA öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde büyük kolaylık sağlayan bir platformudur. EBA’ya öğretmenler özel hazırladıkları içerikleri istediği gibi yükleyebilirken yine başka öğretmenler tarafından paylaşılan not ve sunumlara rahatlıkla ulaşabilmektirdir.Başta öğrenciler olmak üzere, öğretmen ve velilerin de faydalanabildiği Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile eğitimdeki birçok içeriğe ulaşmak mümkün. EBA üzerinden onlarca video ve faydalı eğitim içeriği ile sınavlara hazırlanılabilir.

EBA Nedir? EBA Nasıl Kullanılır?

Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.

Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.

EBA Şifremi Nasıl Oluştururum?

İki farklı şekilde şifre oluşturabilirsin.

a) “EBA Hesabı Oluştur” butonu ile:

Bir defaya mahsus olmak üzere “EBA Hesabı Oluştur” butonuyla veline ya da öğretmenlerine başvurmadan EBA şifreni belirleyebilirsin. Bunun için:

 1. “EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıkla.
 2. e-Okul bilgilerini girip “Giriş” butonuna bas.
 3. EBA hesabın için yeni şifreni belirle. Kendinin ya da velinin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını gir ve “Şifre Oluştur” butonuna tıkla.
 4. Girmiş olduğun cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna bas.
 5. Adımları eksiksiz tamamladıysan EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin. Bu ekranda TC Kimlik Numaranı ve EBA hesabın için belirlediğin yeni şifreni gir.
 6. Güvenlik kodunu girip ve “Gönder” butonuna bastığında “Ana Sayfa”ya ulaşacaksın.

b) Veline ya da Öğretmenlerinden Birine Başvurarak Şifre Oluşturma:

 1. EBA Giriş ekranında Öğrenci -> EBA yolunu izle. EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin.
 2. EBA Giriş ekranında TC Kimlik Numaranı ve velinden ya da öğretmeninden edindiğin tek kullanımlık şifreyi gir.
 3. Güvenlik kodunu gir ve “Gönder” butonuna tıkla.
 4. Bir aktivasyon yöntemi seç:
  1. “Veli Bilgileriyle Aktivasyon”u seçersen açılan ekranda velinin TC Kimlik Numarasını ve ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.
  2. “e-Postayla Aktivasyon”u seçersen “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısın. Sisteme kayıtlı e-posta hesabına gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.
  3. “Cep Telefonuyla Aktivasyon”u seçersen “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısın. Sisteme kayıtlı cep telefonu numarana gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.
 5. Aktivasyon adımını geçtikten sonra açılan ekranda EBA hesabın için “Yeni Şifreni Belirle” ve “Kaydet”e tıkla.
 6. Adımları eksiksiz tamamladıysan EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin. Bu ekranda TC Kimlik Numaranı ve EBA hesabın için belirlediğin yeni şifreni girmelisin.
 7. Güvenlik kodunu girip “Gönder” butonuna bastığında “Ana Sayfa”ya ulaşacaksın.

Üniversite öğrencisi olarak EBA’ya nasıl giriş yapabilirim?

İlahiyat ve Eğitim Bilimleri Fakültelerinde okuyan bir öğrenciysen EBA’ya e-Devlet bilgilerinle giriş yapabilirsin.

Öğrenci Olarak EBA’ya Nasıl Giriş Yapabilirim?

“EBA Giriş” ekranında Öğrenci → EBA yolunu izle. “EBA Giriş” ekranına yönlendirileceksin. Açık Öğretim öğrencisiysen Öğrenci → Açık Öğretim yolunu izle.

EBA Öğrenci Giriş Ekranı İçin TIKLAYINIZ

EBA Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Şifrenizi unuttuysanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmalısınız:

  1. “EBA Giriş” ekranında Öğrenci → EBA yolunu izle.
  2. Açılan ekranda yer alan “Şifremi Unuttum” linkine tıkla.
  3. TC Kimlik Numaranı gir.
  4. Bir doğrulama yöntemi seç.
   • e-Postayı seçtiysen:
    1. Sisteme kayıtlı e-posta adresini gir ve “Gönder” butonuna bas (Sisteme kayıtlı e-posta adresin yoksa öğretmeninden veya velinden tek kullanımlık şifre edinerek ve “Öğrenci olarak EBA şifremi nasıl oluştururum” bölümünden yardım alarak şifreni yeniden oluşturabilirsin).
    2. e-Postana gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna bas.
    3. Yeni şifreni belirle ve “Kaydet” butonuna tıkla.
   • Cep telefonunu seçtiysen:
    1. Sisteme kayıtlı cep telefonu numarasını gir ve “Gönder” butonuna bas (Sisteme kayıtlı cep telefonu numaran yoksa öğretmeninden veya velinden tek kullanımlık şifre edinerek ve “Öğrenci olarak EBA şifremi nasıl oluştururum” bölümünden yardım alarak şifreni yeniden oluşturabilirsin).
    2. Cep telefonuna gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna bas.
    3. Yeni şifreni belirle ve “Kaydet” butonuna tıkla.

EBA Dersler Sayfası Nedir?

“Dersler” sayfası, EBA’da yer alan ders içeriklerinin yer aldığı bölümdür. Bu bölümde, bütün sınıf seviyelerine ve derslere ait içerikler, MEB müfredat yapısına uygun bir şekilde listelenir. Seçilen sınıf seviyesindeki bir dersin sayfasında; dersin üniteleri, kitabı, kütüphane içerikleri ve ünite testleri yer alır. Ünitelerin içinde ise konuları ve alt konuları görebilirsin. Dilersen “Tüm Dersler” düğmesine tıklayarak farklı okul türlerine ait ders içeriklerine de erişebilirsin.

EBA Sıralı Anlatım Nedir?

Sıralı anlatımda, bir alt konuya ait içerikler öğrenme sürecine uygun bir şekilde sunulur. Konu anlatımları, alıştırmalar, özet dokümanları ve tarama testlerinin yer aldığı sıralı anlatımları takip ederek konu hakkındaki bilgilerini pekiştirebilirsin.

Ortaöğretim Materyalleri İçin TIKLAYINIZ

EBA Sınavlar Alanı Nedir?

EBA içerisinde yer alan sınav, test ve alıştırma dokümanlarına bu alandan ulaşabilirsin. Farklı derslere ve sınıflara ait alt konu, konu ve ünite seviyelerinde testlerin yer aldığı sınavlar bölümünde, pekiştirmek istediğin konulara ait sınavları çözebilirsin.

Öğretmenlerin EBA Sistemine Giriş İşlemleri

EBA’ya Nasıl Giriş Yapabilirim?

“EBA Giriş” ekranından MEBBİS ya da e-Devlet bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Yurt dışında görev yapan bir öğretmenseniz, MEBBİS kaydınız varsa MEBBİS bilgilerinizle ya da e-Devlet bilgilerinizle EBA’ya giriş yapabilirsiniz.

EBA Öğretmen Giriş Ekranı İçin TIKLAYINIZ

Öğretmen olarak öğrencilerim için EBA şifresi nasıl oluştururum?

Bu işlem, iki adımdan oluşmaktadır.

İlk adım, öğrencinize tek kullanımlık şifre oluşturmaktır.

İkinci adım ise bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak öğrencinin kendi EBA şifresini belirlemesidir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 • EBA’ya giriş yaptıktan sonra profil resminizin altında yer alan menüden “Öğrenci Şifresi Oluştur” seçeneğine tıklayınız.
 • Tek kullanımlık şifre vereceğiniz öğrencinizin TC Kimlik Numarasını giriniz.
 • Öğrencinin ya da velisinin e-posta adresini giriniz.
 • Öğrencinin ya da velisinin cep telefonu numarasını giriniz.
 • “Şifre Oluştur” butonuna tıklayınız.
 • Sistemin belirlediği tek kullanımlık şifreyi öğrencinize veriniz.
 • Öğrencinizden bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak ve “Öğrenci Olarak EBA Şifremi Nasıl Oluştururum?” bölümünden yardım alarak kendi EBA şifresini oluşturmasını isteyiniz.

Öğretmen Olarak Öğrencilerim İçin EBA Şifresi Nasıl Oluştururum?

Bu işlem, iki adımdan oluşmaktadır.

İlk adım, öğrencinize tek kullanımlık şifre oluşturmaktır.

İkinci adım ise bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak öğrencinin kendi EBA şifresini belirlemesidir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 1. EBA’ya giriş yaptıktan sonra profil resminizin altında yer alan menüden “Öğrenci Şifresi Oluştur” seçeneğine tıklayınız.
 2. Tek kullanımlık şifre vereceğiniz öğrencinizin TC Kimlik Numarasını giriniz.
 3. Öğrencinin ya da velisinin e-posta adresini giriniz.
 4. Öğrencinin ya da velisinin cep telefonu numarasını giriniz.
 5. “Şifre Oluştur” butonuna tıklayınız.
 6. Sistemin belirlediği tek kullanımlık şifreyi öğrencinize veriniz.
 7. Öğrencinizden bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak ve “Öğrenci Olarak EBA Şifremi Nasıl Oluştururum?” bölümünden yardım alarak kendi EBA şifresini oluşturmasını isteyiniz.

Akademisyen Olarak EBA’ya Nasıl Giriş Yapabilirim?

İlahiyat ve Eğitim Bilimleri fakültelerinde görev yapan bir akademisyenseniz EBA’ya, e-Devlet bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.

 EBA Kod Nedir ve Nasıl Kullanılır?

“EBA Kod”, öğretmenlerin derslerdeki akıllı tahtalarda kullanabilecekleri tek kullanımlık bir şifredir. Bu şifreyi kullanmak için;

 1. EBA’ya cep telefonunuzdan ya da bir bilgisayardan giriş yaptıktan sonra profil resminizin altında yer alan menüden “EBAKOD Oluştur” seçeneğine tıklayınız ve tek kullanımlık “EBA Kod”unuzu alınız.
 2. “EBA Giriş” ekranında yer alan “EBA Kod” butonuna tıklayınız.
 3. Açılan ekranda bu kodu girerek EBA’ya hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

EBA Soru ve Cevapları

[ultimate-faqs include_category=’eba’]

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar