Gebze Metrosu Bakanlığa Devredildi, Sorun Çözüldü Mü?

Gebze Metrosu Bakanlığa Devredildi, Sorun Çözüldü Mü?
Gebze Metrosu Bakanlığa Devredildi, Sorun Çözüldü Mü?

Gebze metrosu temel atma töreni şeçim öncesinde dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu tarafından yapıldı. (Tarih 20/10/2018)


Şeçim sonrası Belediye Başkanı olan Tahir Büyükakın “Metro ilerlemesi ile ilgili gecikme yok” derken, “Metro İnşaatını Ulaştırma Bakanlığına” devrettik haberini müjde olarak halka sundu. (Tarih 8/8/2019)

Yapılan Açıklama; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze-Darıca Metro Projesi ile ilgili gazetecilere açıklamada bulundu. Yaklaşık 5 Milyar TL’lik maliyeti olan metro projesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildiğini ifade eden Başkan Büyükakın, bu devir ile projeye harcanacak maliyetin vatandaşların hizmetine sunulacağının altını çizdi.

Peki Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığında İşler Nasıl yürüyor?

Halen devam eden dört adet hızlı tren projesi bulunmaktadır.

  • Ankara-Sivas Hızlı tren projesi
  • Bursa Hızlı tren projesi
  • Konya-Karaman Hızlı tren projesi
  • İzmir-Ankara hızlı tren projesi

İzmir-Ankara hızlı tren projesi hariç diğer üç hızlı tren projesinin planlanan bitiş tarihleri 2015 yılı olup, biten proje bulunmamaktadır. Daha önce TCDD internet sitesinde, hızlı tren projelerinin ilerlemesi hakkında bilgi veren başlık kaldırılmıştır.

Projeler Ne Zaman Bitecek?

Ankara-Sivas
Ankara Sivas demiryolu çalışması için dönemin ulaştırma Bakanı Binali yıldırım 2010 yılında “Gecikme yok 2015 yılında hızlı tren seferleri başlayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Son Durum : Ankara Sivas hızlı tren projesi için yapılan en son açıklamada 2020 yılı ikinci çeyreği hedef olarak gösterildi.

Bursa-Yenişehir
Tarih : Ekim 2012
Ak Parti Milletvekili Mustafa Öztürk, 2,5 yılda Tamamlanacak

“Bursa’nın 58 yıllık tren özleminin Bandırma-Bursa-Osmaneli arası yapımı devam eden hızlı tren projesiyle sona erdiğini söyleyen Mustafa Öztürk, 2.5 yılda tamamlanması öngörülen hattın hizmete girmesiyle Bursa-İstanbul arası hızlı trenle seyahat 2 saat 15 dakika, Bursa-Ankara arası ise 2 saat 10 dakika olacağını hatırlattı. Hızlı tren projesinin ilerlemediği yönündeki iddialara da sert çıkan Öztürk, “projenin gidişatı ile ilgili bilgiler gayet açık ve net bir şekilde elimize ulaşıyor. Hızlı tren hızla Bursa’ya geliyor. Bursa bu projeyle çağ atlayacak” diye konuştu.

Son Durum

Açıklama Tarihi : Ekim 2019
Cahit Turhan tarafından yapılan açıklama “Bursa-Yenişehir kesiminde 2022’de test sürüşlerine başlanması ve 2023’te projenin tamamlanması hedefleniyor. Bursa-Osmaneli HT Projesi tamamlandığında hem Ankara-Bursa hem de Bursa-İstanbul hattında ulaşım yaklaşık 2 saat 15 dakika olacak.”

Konya-Karaman Hızlı tren projesi
Konya-Karaman Hızlı tren hattının ihalesi ilk olarak 2012 Aralık da yapılacaktı. Sonra İhale Ocak ayına ertelendi. En son 11 Mart 2013 de ihale yapılabildi. Sonuçlanması ise neredeyse 1 yıl sürdü.

İşin teslim süresi 1200 gün yani 3,5 yıl. İhale olduğu zamanlarda hattın 2016 da açılacağı söyleniyordu.

Son Durum

Tarih : Ekim 2019 Bakan Turhan, yaptığı açıklamaya göre
“Bu hatta 2020’de sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanarak, saatte 200 kilometre hızla gidecek HT işletmeciliğine geçilmesi planlanıyor. Projenin tamamlanmasıyla Konya-Karaman hattındaki seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek.” diye konuştu.

Bitmeyen Hızlı Tren Projelerine Metro Eklendi

Konya-Karaman hızlı tren projesi düz arazide olmasına rağmen bitirilememiştir. İhale bedeli Gebze metrosunun ihale bedelinin sadece yüzde yirmisidir.

Hızlı tren projelerini bitiremeyen bakanlığa devredilen projeyi halka “müjde” olarak sunmak ne derece doğru?sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar