Harbiye Askeri Müzesi Tarihçesi

Harbiye Askeri Müzesi Tarihçesi
Harbiye Askeri Müzesi Tarihçesi

Askerî Müze, İstanbul’un Harbiye semtinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan, 54.000 m²lik bir alan üzerinde kurulu 18.600 m²lik binasıyla bir yapılar kompleksidir. Geniş bir alana yayılan Mekteb-i Harbiye binası, Osmanlı Devleti’ne subay yetiştirmek amacıyla kurulmuş ve 1862’de inşa edilmiştir.


II. Abdülhamid tarafından yaptırılan okul binası, 1936’ya kadar okul, 1964’e kadar Kolordu Karargâhı olarak kullanılmıştır. Binanın güney bölümü Harbiye Orduevi inşa edilene kadar orduevi olarak hizmet vermiştir. 1964’te asıl binanın askeri müze olarak kullanımına karar verilmiş ve 1966’da restorasyonuna Mimar Prof. Dr. Nezih Eldem tarafından başlanarak, 1991’de bitirilmiştir. Başlangıcından bugüne kadar yapıda işlevsel ve mekânsal değişiklikler meydana gelmiş ve bina okuldan müzeye çevrilene kadar gerek iç, gerekse dış görünümü itibarıyla birçok değişiklik geçirmiştir.

Harbiye Askeri Müzesi İstanbul ili sınırlarında içerisinde bulunan, Şişli ilçesinin Mecidiyeköy mahallesinde yer alır. Müze Valikonağı Caddesi üzerinde bulunmaktadır.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar