Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı Geliyor

Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı Geliyor
Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı Geliyor

Baykar Savunma Teknik Müdürü (CTO) Selçuk Bayraktar Twitter hesabından yaptığı paylaşımda TEİ tarafından yerli olarak üretilen motorun testinden bir kesit paylaşarak Bayraktar TB3 İHA’nın müjdesini verdi.


Selçuk Bayraktar, yaptığı paylaşımda (PD-170 veya türevi olduğu tahmin edilen) yerli motorun test edildiğini ve bu motorun AKINCI Tarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ve Bayraktar TB3’e entegre edileceğini belirtti. Selçuk Bayraktar motoru “Dünyada bu sınıfta açık ara en yüksek performans değerlerine sahip uçak motoru.” olarak lanse etti.

Selçuk Bayraktar görüntüleri paylaşılan testin bir ay önce gerçekleştirildiğini, test edilen motorun prototip olmadığını ve seri üretim bir motor olduğunu belirtti.

Henüz sadece ismi zikredilen TB3’ün tasarım detaylarına ve faydalı yüklerine ilişkin bir resmi açıklama yok. Ancak tahminler Bayraktar TB2 ile AKINCI arasında MALE (orta irtifa, uzun -süre- havada kalışlı) sınıfı bir İHA olacağı yönünde.

“SATCOM entegre edilecek bir TB2 çok daha tehlikeli olacaktır”

Defence Turk yazarı Kadir Doğan, Selçuk Bayraktar’ın paylaşımı ile ilgili “TB3 ile birlikte, TB2’de de özellikle yapısal olarak bazı değişiklikler görmemiz muhtemel. SATCOM entegre edilebileceğini düşünüyorum. SATCOM entegre edilecek bir TB2 çok daha tehlikeli olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Doğan, test görüntüleri ile ilgili “Yanılmıyorsam diğer motor da Pratt&Whitney PT-6 Turboprop motor. Bu motor Hürkuş’ta da kullanılıyor. AKINCI TİHA’ya alternatif olarak düşünülüyor olabilir. Farklı alternatiflerin de söz konusu olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar