Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Day2day
Day2day

Beyaz çay; siyah ya da yeşil çay gibi çay çeşitleri ile aynı kökene sahip olduğu için diğer çeşitlerle bir çok ortak özellik paylaşır. Beyaz çayın temel özelliklerinden biri; serbest radikalleri nötralize eden, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve hücresel yaşlanmayı yavaşlatan bir antioksidan olan polifenoller bakımından zengin olmasıdır.


Kimyasal bileşimine bakıldığında yeşil çaya oldukça benzeyen beyaz çayın, ana özelliği daha yüksek miktarda polifenol ve oksidanlar içermesi, fakat daha düşük kafein konsantrasyonuna sahip olmasıdır.

Antioksidan

Antioksidanlar, vücudu metabolizmamızın serbestçe ürettiği ve DNA hasarı ile hücresel yaşlanma gibi birçok zararlı sürece neden olan serbest radikallerden korumaya yardımcı olur.  Antioksidanlar aynı zamanda bizi tip II diyabet gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olması açısından önemlidir. Beyaz çay kateşin ve polifenol gibi antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Cilt

Beyaz çay, oksidan özelliklerinden dolayı cilt hücrelerinin yaşlanmasını önlemek adına faydalı olabilir. Ciltte kolajen dengesini sağlamaya destek olabilmek adına E ve C vitamini açısından zengin olan beyaz çay tüketilebilir. Cildiniz için kolajen takviyesi alabilir, aradığınız ürünleri Day2Day’de bulabilirsiniz.

Antibakteriyel

Farklı çay çeşitleri, çeşitli bakterilere, özellikle bağırsakta ve ciltte veya mukoza zarında bulunan bazı patojenlere karşı dezenfekte etmeye yardımcı olan bir etkiye sahiptir.

Bu etkiden sorumlu olan yine polifenollerdir ve beyaz çay en yüksek polifenol konsantrasyona sahip çaylardan biridir. Polifenol aynı zamanda diş plağı nedeniyle ağız kokusuyla mücadelede çok faydalı olabilir.

Zayıflatıcı

Kilo vermek için diyet uygularken tüm çaylar sık sık kullanılır. Çaylar vücudun sıvı ihtiyacını karşılar ve idrar söktürmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle metabolizmayı uyararak vücudumuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurlar. Metabolizmanın uyarılması kilo verme açısından önemlidir. Beyaz çayın bu konudaki diğer bir özelliği ise tokluk sağlaması ve kalorisinin düşük olmasıdır.

Tansiyon

Birçok sağlıklı meyve ve sebze gibi, beyaz çay da yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan flavonoidler bakımından zengindir. Beyaz çay; kan basıncını düşürerek, çeşitli kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olması için faydalıdır.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar