Durdurulan, Bölgesel ve Ana Hat Tren Seferleri Ne Zaman Başlayacak?

Durdurulan, Bölgesel ve Ana Hat Tren Seferleri Ne Zaman Başlayacak?
Durdurulan, Bölgesel ve Ana Hat Tren Seferleri Ne Zaman Başlayacak?

İzmir’de pek çok il ve ilçeye yapılan tren seferleri pandemi nedeniyle nisandan beri yapılmıyor. Bu durum binlerce yolcuyla birlikte esnafı da mağdur ediyor.Evrensel’den Ali Babuş’un haberine göre; Nisan ayından bu yana İzmir’le bağlantılı Eskişehir, Denizli, Bandırma gibi il ve ilçelere giden bölgesel ve ana hat trenleri çalışmıyor. Nedenini sorduğumuz gişe memuru “Gidin dışarıda bekleyin, oraları kontrol edin. Gerekli açıklamalar TCDD yetkilileri tarafından yapılacaktır” dedi.

Nisan ayından bu yana pandemi gerekçe gösterilerek seferler durduruldu. AVM’ler, okullar, stadyumlar açıldı ama tren yollarımız hâlâ açılmadı. Hem ekonomik olması hem de ulaşım olanakları konusunda kolaylıkları olan bu seferlerin durdurulması binlerce insanı mağdur ediyor. Buralardan köyüne, kasabasına ürün götüren, ürettiği ürünü pazarlara taşıyan yüzlerce köylü, kasabalı mağdur edilmiş durumda. Nisan ayında Denizli’den ve ilçelerinden binlerce insan tedavi olmak için hastanelere gelip gidiyordu. Celal Bayar Üniversitesine gidip gelen öğrenciler, okullar kapalı olsa da dönemsel ihtiyaçlarından dolayı gidip gelmek zorundaydı. En büyük sıkıntıyı da yaşlı, engelli insanlar ve çocuklu insanlar yaşıyor. İnsanlar Alaşehir Eşme gibi yerlere gidebilmek için iki üç araca binmek zorunda kalıyor.

Seferler Yapılmadığı İçin Para Kazanamıyoruz

Seferlerin durdurulmasından esnaf da şikayetçi. “İşlerimiz üçte bir oranında düştü” diyen esnaf seferlerin bir an önce başlamasını istiyor. Ümit Büke isimli esnaf “İZBAN’da 1000 kişi yolculuk yapıyor. Burada herkes oturarak mesafeli yolculuk yapabilir. İstasyonun tuvaleti bile iş yapamaz hale geldi. Günde 30-40 lira ya kazanıyorum ya kazanamıyorum” diyor.

Konuştuğumuz yaşlı bir vatandaş da, “Ben elli yıldır bu yolu kullanıyorum. Benim için biraz da nostaljiydi. Her hafta köyüme gidip geliyordum. Hem güvenliydi hem de ucuz. Çok sıkıntı çekiyoruz, buna bir çare bulsunlar” diyerek seferlerin bir an önce başlamasını istiyor.

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar