HES Kodu Nasıl Alınır? Şehiriçi Toplu Taşımaya HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır? Şehiriçi Toplu Taşımaya HES Kodu Nasıl Alınır?
HES Kodu Nasıl Alınır? Şehiriçi Toplu Taşımaya HES Kodu Nasıl Alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle seyahat için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. Kendi oluşturacağınız ve bilet satın alım ve uçuşa kayıt (check-in) Şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri sırasında paylaşacağınız HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak seyahate katılımınız ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almanın üç farklı yöntemi bulunuyor. Dileyen kullanıcılar telefonlarına indirdikleri Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kodu edinebiliyor. Diğer bir yöntem ise kısa mesaj (SMS) ile HES kodu edinme. Son olarak devlet hizmetlerinin elektronik ortamlarda gerçekleştirilmesine yarayan e-Devlet üzerinden de vatandaşlar kodu edinebiliyor. İşte adım adım detaylı HES kodu alma yöntemleri;

Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinden Kod Alma

Telefonları üzerinden kod almak isteyen kullanıcılar ilk olarak telefonlarında bulunan mobil marketler üzerinden uygulamayı indirmeleri gerekmekte. Uygulamayı telefonlarına yükleyen vatandaşlar kayıt işlemini tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yaparak ” HES kodu Oluştur” butonuna tıklayarak kodu oluşturabilir. İsteyen kullanıcılar KOD kullanım sürelerini belirleyebilir.

SMS İle HES Kodu Alma

Telefonlarının mesaj bölümüne giriş yapan kullanıcılar HES yazıp aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayarak kodu edinebilir.

E-Devlet HES Kodu Edinme

Kamu kurumlarına gitmeden birçok resmi işlemi gerçekleştirdiğimiz E-devlet üzerinden artık HES kodu alınabiliyor. İlk olarak HES kodu almak isteyen e-Devlet kullanıcıları T.C kimlik ve şifresiyle sisteme giriş yapıyor. Ardından sağ üst bölümünde bulunan arama kutucuğuna ” HES Kodu Sorgulama” yazan vatandaşlar bu bölümde karşılarına gelen ekrandan kod oluşturup diledikleri kurumda kullanabilir.

Sınırsız HES kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle seyahat etmeniz için Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulama oldu. Uçuşa kayıt (check-in) Şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri Otobüs ve uçak yolculukları HES kodu ile gerçekleştirilebilecek. HES kodu, Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden ya da kısa mesaj yoluyla alınabiliyor.

Şehiriçi Toplu Taşımaya HES Kodu Nasıl Alınır

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek.

SMS ile HES kodu nasıl alınır?

1- “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir.
2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. …
Örnek; HES 12345678901 1234 17.
3- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

Hayatevesığar kodu – HES kodu nasıl alınır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır. Kısa bir sürede cevap gelecektir.

E-devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

Yabancılar HES kodu nasıl alınır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla ; Milliyeti (IRN) pasaport numarası , doğum tarihi (Yıl olarak) soyismi  ve son olarak gün sayısını yazıp 2023’e SMS atarak  yabancılar için HES kodu alabilirisiniz.

Otobüs için HES kodu nasıl alınır?

Peki HES kodu nasıl alınır, toplu taşımada zorunlu mu? SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR? HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

18 yaş altı HES kodu nasıl alınır?

18 yaşından küçüğüm, HES kodunu nasıl alırım? 18 yaş altı yolcular HES kodunu 2 yöntem ile alabilirler. HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Sağlık Bakanlığından HES kodu nasıl alınır?

Nasıl HES kodu alırım? 2023 kısa numarasına sırasıyla aralarında boşluk bırakarak HES KİMLİKNO GEÇİCİKİMLİKBELGENOSON4HANE GEÇERLİLİKSÜRESİ(GÜN) yazıp SMS göndermeniz durumunda HES kodunuzu alabilirsiniz.

Otellerde HES kodu gerekli mi?

HES kodu sorgulamasının hem rezervasyon yapılırken (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) hem de müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılması, yapılan sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin rezervasyon ve tesise kabul işlemleri gerçekleştirilir.

HES kodu kimlere zorunlu?

HES kodu tüm yolcuların güvenli bir şekilde yolculuk etmeleri için tasarlandı. Uçak, tren şehiriçi toplu taşıma ve otobüs yolculuklarında geçerli olacak bu sistemin kullanımı şehir içi toplu taşıma ve yurt içi seyahatler ve uçuşa kayıt (check-in)  faaliyetleri yetişkin ve çocuk yolcular için zorunlu iken 2 yaşından küçük bebek yolcuların koda sahip olmaları gerekmiyor.

Eşime ve Çocuklarıma HES kodu nasıl alınırım?

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek.

HES Kodu süresi ne kadar?

HES kodu belirli bir süre boyunca geçerli ya da süresiz olabilir. HES kodunuzun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir.

HES Koduyla Tren Bileti Nasıl Alınır?

YHT seferlerinin 28 Mayıs’ta başlayacağı duyrulmuştu. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş’de Hayat Eve Sığar (HES) koduyla, Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağına dair anlatım videosu paylaştı. Vatandaşlar, tren seferlerinin başlamasıyla biletlerin nasıl alınacağı merak ediyordu.

HES kodu ve seyahat izin belgesi ayrı-ayrı belgeler olup, her iki şartı da sağlananız gerekmekte!

TCDD Taşımacılık A.Ş, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kodla Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağına dair bir anlatım videosu paylaştı. Videoda, “Seyahat İzin Belgesi” bulunan vatandaşların, ayrıca Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden aldığı kodla biletleri nasıl alacağı anlatıldı.

HES Kodu Seyahat İzin Belgesi Yerine Geçiyor Mu?

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kodun “Seyahat İzin Belgesi” yerine geçmediği, seyahat kısıtlaması bulunan vatandaşların sadece HES koduyla seyahat edemeyecekleri bildirildi.

HES Kodu İle Online Tren Bileti Nasıl Alınır

Hes Kodu İle Online Tren Bileti Nasıl Akınır

Hes Kodu İle Online Tren Bileti Nasıl Akınır
Adım-1
Hes Kodu İle Online Tren Bileti Nasıl Akınır
Adım-2
Hes Kodu İle Online Tren Bileti Nasıl Akınır
Adım-3

Hes Kodu İle Online Tren Bileti Nasıl Akınır

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır
Adım-1
Hes Kodu Nasıl Alınır
Adım-2
Hes Kodu Nasıl Alınır
Adım-3
Hes Kodu Nasıl Alınır
Adım-4
Hes Kodu Nasıl Alınır
Adım-5
Hes Kodu Nasıl Alınır
Adım-6
Hes Kodu Nasıl Alınır
Adım-7
Hes Kodu Nasıl Alınır
Hes Kodu Nasıl Alınır

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar