İzmir’de Deprem Sonrası İZBAN Seferleri Devam Ediyor Mu?

İzmir'de Deprem Sonrası İZBAN Seferleri Devam Ediyor Mu?
İzmir'de Deprem Sonrası İZBAN Seferleri Devam Ediyor Mu?

Deprem sonrasında İZBAN tren seferlerinin yapılıp yapılmadığı, pek çok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. Deprem sonrasında herhangi bir aksaklık yaşanıp yaşanmadığı merak edilen İZBAN, resmi sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Deprem nedeniyle hattımızda bir sorun oluşmadığını ve seferlerimizin devam ettiğini belirtiriz.” ifadesi kullanıldı.

İZBAN Nedir?


İZBAN, İzmir Banliyö Sistemi ya da diğer adıyla Egeray, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’de hizmet veren banliyö treni sistemidir. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında hayata geçirildi. İzmir’in Aliağa ile Selçuk ilçeleri arasındaki 136 kilometrelik demiryolu hattı üzerinde kırk bir istasyon bulunmaktadır. Hat bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun şehir içi banliyö hattı konumundadır. İZBAN’da yolcu taşımacılığı 30 Ağustos 2010’da başladı.

İZBAN Güzergahı

Aliağa ile Selçuk arasındaki 136 kilometrelik hat üzerinde hizmet veren İZBAN,[6] 1858’de hizmete giren ve Anadolu’daki ilk demiryolu hattı olan İzmir (Alsancak)-Aydın demiryolu ile 1865’te hizmete giren İzmir (Basmane)-Kasaba (Turgutlu) demiryolu hatlarının üzerinde inşa edildi. Aliağa-Menemen arası kuzey, Menemen-Cumaovası arası merkez, Cumaovası-Selçuk arası ise güney aksı olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca hat üzerinde 3.260 metre uzunluğundaki Karşıyaka Demiryolu Tüneli ve 2.000 metre uzunluğundaki Şirinyer Demiryolu Tüneli yer almaktadır.

İZBAN İstasyonları

136 kilometrelik İZBAN hattı üzerinde tamamı engelli erişimine sahip kırk bir istasyon bulunmaktadır. Kuzeyden güneye sırasıyla Aliağa, Biçerova, Hatundere, Menemen, Egekent 2, Ulukent, Egekent, Ata Sanayi, Çiğli, Mavişehir, Şemikler, Demirköprü, Nergiz, Karşıyaka, Alaybey, Naldöken, Turan, Bayraklı, Salhane, Halkapınar, Alsancak, Hilal, Kemer, Şirinyer, Koşu, İnkılap, Semt Garajı, Esbaş, Gaziemir, Sarnıç, Adnan Menderes Havalimanı, Cumaovası, Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı, Tepeköy, Sağlık, Belevi ve Selçuk istasyonları hizmet vermektedir. Alaybey, Karşıyaka, Nergiz ve Şirinyer istasyonları yer altında, diğer istasyonlar yer üstündedir.

Halkapınar ve Hilal istasyonlarından İzmir metrosuna; Alsancak, Biçerova, Cumaovası, Çiğli, Egekent, Esbaş, Halkapınar, Hatundere, Kemer, Mavişehir, Menemen, Salhane, Sarnıç, Semt Garajı, Şirinyer, Turan ve Ulukent istasyonlarından otobüslere aktarma yapılabilmektedir. Adnan Menderes Havalimanı’na hattın güneyindeki aynı adlı istasyondan ulaşılabilmektedir. Alaybey, Alsancak, Halkapınar ve Mavişehir istasyonlarından ise tramvay hatlarına aktarma yapılabilmektedir.

2014 verilerine göre İZBAN’ın en yoğun istasyonları sırasıyla Halkapınar (9,5 milyon), Şirinyer (8,1 milyon), Karşıyaka (5,6 milyon), Çiğli (4,3 milyon) ve Hilal (4,2 milyon) oldu.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar